jaderná energie - JE Fukušima - týden a půl poté - JE Fukušima (fukushima znicena) 1
Jedna ze zničených budov JE Fukušima.

Týden a půl po hrůzném zemětřesení v Japonsku se začínají objevovat první podrobnější analýzy havárie jaderné elektrárny Fukušima. Vlna tsunami, která dopadla na japonské pobřeží 11. března, vážně poškodila chladicí systémy šesti bloků této elektrárny – vyřadila z provozu záložní zdroje energie, které chlazení napájely. Vedlo to k výbuchům na prvním, druhém a třetím bloku, část palivových článků se roztavila, začalo „topit“ vyhořelé palivo ve skladovacích bazénech. Výbuchy způsobily kontaminaci okolí radioaktivními izotopy cesia a jódu (nutno říci, že zatím v relativně bezvýznamných množstvích) a donutily místní vládu evakuovat obyvatelstvo z pásma o poloměru 20 kilometrů kolem elektrárny.

Po týdnu a půl přicházejí první analýzy a bilance – situace na elektrárně je stále velmi vážná, ale stabilní. Na některých blocích již jsou připojeny externí zdroje elektřiny a pokud se nestane něco nepředvídatelného, je obnovení práce chladičů pouze otázkou času. Japonci a celý svět nyní začíná řešit otázku – co se vlastně na Fukušimě stalo a co dál po ní?

Japonci zatím o havárii mlčí a téměř vůbec se k ní nevyjadřují veřejní činitelé ani odpovědné osoby. O to víc ji však rozebírají zahraniční experti. Přinášíme našim čtenářům jeden z takových „pohledů zvenčí“, a to z webového portálu Atominfo.ru.

Největší chyby udělali Japonci první den

Podle řady ruských jaderných expertů (jmenovitě například ředitele Institutu pro výzkum bezpečné jaderné energetiky Rafael Arutunjan, šéfredaktora Atominfo.ru Alexandra Uvarova) byl z hlediska krizového rozhodování zatím nejhorší první den.

„Právě první den havárie udělali Japonci dvě největší chyby – podcenili rozsah havárie a provozovatel elektrárny nepožádal hned vládu o pomoc. (…) Scénáře takových havárií byly už dávno vypracovány, podle propočtů měla Tokyo Electric Power Co (provozovatel JE Fukušima, pozn. red.) přibližně 10 až 15 hodin po havárii, aby dostala situaci pod kontrolu“.

To se však nepodařilo a došlo k výbuchu vodíku, který zničil budovu prvního energobloku. Kvůli tomu prudce vzrostla intenzita radiace na elektrárně, což velmi zkomplikovalo práci v areálu elektrárny (například osobní přístup do některých místností už nepřipadal v úvahu).

„V prvních hodinách po havárii bylo potřeba co nejdříve obnovit přívody elektrické energie a znovu nahodit chladicí systémy. Dráty elektrického vedení se nacházejí 1,5 kilometrů od elektrárny a zatím pořád není jasné, proč TEPCO ihned nenařídila natahování kabelů.

Nové vedení dokázali japonští inženýři položit až 17. března.

Velmi nepříjemnou pro Japonsko skutečností (a větrem do plachet odpůrců jaderné energetiky) je fakt, že MAAE před lety doporučovala JE Fukušima úplně uzavřít. Prozradil to vysoce postavený pracovník ruské jaderné korporace Rosatom s podmínkou zachování anonymity.

„Nedali na tato doporučení a nevzali v potaz ani technické zprávy společnosti General Electric (která je autorem technologie BWR a JE Fukušima stavěla, pozn. red.), ve které je uvedeno, že právě konstrukce, použitá na Fukušimě, v sobě skrývá nebezpečí havárie podle podobného scénáře, jaký sledujeme“, uvedl.

Ven s pravdou

Technické přehmaty v krizových situacích samozřejmě nejsou nic nového, ani likvidace zatím největších jaderných havárií na světě, Three Miles Island v USA a Černobylu v SSSR, nebyly provedeny ani zdaleka perfektně (a nejhůře si jak Američané, tak Sověti vedli právě v prvních hodinách). Není tomu jinak ani u „obyčejných“ živelných pohrom, jako jsou například povodně. Větší výtky směřují k japonské informační politice – provozovatelé a pracovníci v terénu se jen velmi neochotně dělí o novinky nejen s vlastní veřejností (což lze vysvětlit snahou vyhnout se panice), ale dokonce i s mezinárodními jadernými organizacemi – MAAE a Světovou jadernou asociací. Přitom Rusko a Čínu, které jsou obě jaderné země (nemají tedy problém správně interpretovat zprávy o havárii a adekvátně na ně reagovat) a které se nyní ze všech sil snaží mírnit strach obyvatelstva a zabránit vlně protijaderné hysterie, má Japonsko hned „za humny“. Do USA to také není daleko, ostatně část radioaktivních mraků z výbuchů se do Severní Ameriky již dostala, nejde ale naštěstí o nebezpečné dávky.

Ze začátku vypadaly zprávy a odhady poměrně optimisticky, ale jen než došlo k prvnímu výbuchu vodíku, což se stalo druhý den po zemětřesení.

„Už od začátku máme velký problém s tím, že informace, které nám z Japonska přicházejí, jsou rozporuplné a je jich velmi málo. Ne všechny údaje z Japonska se shodují s tím, co nám referují kolegové z MAAE. Zatím nemáme žádný přístup ke skutečně aktuálním datům přímo z místa“, okomentoval to další pracovník ruského Institutu pro výzkum bezpečné jaderné energetiky Leonid Bolyšov.

Jako příklad uvedl údaje o radiačním pozadí na Fukušimě, o které nemá svět téměř žádné relevantní informace: „Jediné údaje, které máme k dispozici, jsou ty z tabla u vchodu na elektrárnu, tam je poměrně silné záření, až 1 rentgen (okolo 10 milisievertů, přípustná dávka je 250 milisievertů, pozn. red.) za hodinu“.

Japonský premiér Naoto Kan 18. března slíbil, že veřejnosti bude poskytovat více informací o situaci na elektrárně. Učinil tak poté, co jej o to oficiálně požádal šéf MAAE Jukia Amano (shodou okolností také Japonec). Nyní se již na internetu každý den objevují informace o intenzitách a dávkách záření, uveřejňují je však experti MAAE ze dvou týmů, které byly do Japonska vyslány právě za účelem dozimetrické práce (jeden tým měří v okolí elektrárny, druhý v blízkých velkých městech).

Co dál?

Nyní však jsou Japonci již pravděpodobně na dobré cestě k tomu, dostat situaci pod kontrolu. Zvládli aspoň zčásti uchladit poškozené reaktory a vyhořelé palivo ve skladovacích bazénech. V případě, že nedojde k neočekávaným potížím, by do týdne měly být zapojeny chladicí systémy, čímž bude problém technicky vyřešen a přijde na řadu rozhodnutí, co dále s JE Fukušima. První čtyři bloky se pravděpodobně už nepodaří zachránit a bude nutné kolem nich vztyčit ochranné sarkofágy, podobně jako na JE Černobyl.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..