jaderná energie - JE Fukušima - aktuální zprávy (pondělí, úterý 21.-22.3.2011) - JE Fukušima (fukushima 3) 1
Třetí blok JE Fukušima-1.

V pondělí se nad druhým energetickým blokem japonské jaderné elektrárny Fukušima-1 znovu začal vznášet bílý dým, v úterý k tomu došlo i na třetím bloku. Podle předběžných zpráv se jedná o vypuštěnou vodní páru. Kouř přinutil personál k evakuaci kvůli strachu z požáru a práce v úterý byly na těchto blocích pozastaveny, pracovníci však už jsou zpátky.

Na velíně třetího bloku již funguje osvětlení, což výrazně usnadní technikům práci. Je to výsledkem práce elektrikářů, kteří jej dokázali připojit k externímu zdroji. Dalším v pořadí je zapojení hlavních měřicích systémů, včetně čidel na teplotu a úroveň vody ve skladovacích bazénech.

Společnost TEPCO, která provozuje jadernou elektrárnu ve Fukušimě, ve své zprávě uvedla, že zítra budou znovu zapojeny havarijní chladicí systémy. Pokud zafungují správě, bude problém chlazení palivových článků a vyhořelého materiálu technologicky vyřešen a technici pak mohou začít s likvidací reaktorů a stavbou ochranných sarkofágů, pokud to bude zapotřebí.

V areálu elektrárny se objevily nové stroje, které měly původně pumpovat do skladovacích bazénů směs cementu a vápna, schopnou vázat jód, vylučovaný vyhořelým palivem. Zatím však ještě nebyly použity, pokračuje zalévání bazénů vodou.

Teplota vody ve skladovacích bazénech v těchto dvou dnech kolísala, došlo i k výraznějším výkyvům, ale v tuto chvíli je situace stabilní.

Jak se postupně uklidňuje atmosféra na samotné elektrárně, vyvstává otázka radiačního zamoření okolí. Špatné, ale zatím nikoliv alarmující zprávy hlásí dozimetrické laboratoře. Koncentrace radioaktivního izotopu I-131 v okruhu do 16 kilometrů v mořské vodě řádově převyšuje normální úroveň, největší zaznamenané překročení bylo 80,3-násobné. Stále nejde o dávky nebezpečné pro zdraví, při pravidelné konzumaci kontaminované vody činí asi 1 milisievert – přirozené pozadí dává 1 milisievert ročně, nicméně samotný trend je důvodem ke znepokojení.

Do Japonsko byla vyslána druhá skupina expertů MAAE na dozimetrii, jejich hlavním úkolem je proměřovat okolí Tokia a místa, vzdálenější od elektrárny (kolem JE Fukušima už jedna skupina MAAE pracuje).

Příjemnou zprávou je, že zatím nebyly detekovány žádné alfa-zářiče, mezi které patří uran, plutonium a několik dalších prvků z palivových článků. Dá se tedy předpokládat, že nedošlo k jejich úniku.

Dávky, kterým byli vystaveni likvidátoři, jsou zatím v normě, jen u jednoho člověka překročila 150 milisievertů, u dalších šesti 100 milisievertů. Povolený maximální limit je nyní 250 milisievertů (běžný limit činí 100 milisievertů, v případě havárie jej však podle mezinárodních konvencí lze zvýšit, čehož japonská vláda využila).

V mořské vodě z bezprostřední blízkosti elektrárny jsou koncentrace vyšší, množství I-131 převyšuje normální stav 126,7-krát, Cs-137 24,8-krát. Do vody se radioaktivní izotopy pravděpodobně dostaly z atmosféry po explozích vodíku nebo deštěm, který je vymyl z povrchu úlomků zničených budov bloků. Provozovatel elektráren, společnost TEPCO, potvrdila, že se skvrna kontaminované vody rozšiřuje.

Poněkud paradoxně až nyní se začínají objevovat odhady, jak vysoká byla vlastně vlna tsunami, která JE Fukušima zasáhla. Každá další analýza jí o něco přidává, současný odhad činí 14 metrů. Tyto údaje je potřeba brát s rezervou, neboť výška vlny rozhodne o tom, zda byla havárie na Fukušimě „projektní“, tedy že při stavbě elektrárny s ní bylo počítáno, či mimoprojektní, tedy taková, na kterou ochranné systémy elektrárny od začátku nebyly dimenzovány. Pokud dostanou fukušimské události status „projektní“ havárie, ponese TEPCO veškerou odpovědnost za eventuelní pochybení při provozu elektrárny, která teoreticky mohla znesnadnit likvidaci havárie, a při samotných likvidačních pracích, v jejím přímém zájmu je tedy prohlásit vlnu za co nejvyšší.

Dosavadní bilance je tedy následující: na Fukušimě-1 došlo k explozím na prvním, třetím a druhém bloku v tomto pořadí, poté k výbuchu a několika požárům na čtvrtém bloku, který je také používán jako úložiště vyhořelého jaderného paliva. Na prvním reaktoru došlo k poškození přibližně 70% palivových článků (přesněji řečeno, u 70% článků zatím bylo zjištěno poškození), na třetím bylo porušeno ochranné pouzdro reaktoru. V pondělí se inženýrům podařilo natáhnout kabely elektrického vedení k prvnímu, druhému a pátému bloku, ale v pondělí byly všechny práce s připojením přívodu elektrické energie pozastaveny kvůli náhlém kouření z budov, dnes na tom začali pracovníci elektráren a společnosti TEPCO zase pracovat, podařilo se jim zprovoznit osvětlení ovládacího pultu třetího bloku. Situace na skladovacích bazénech je stabilní, na čtvrtém bloku pokračuje zalévání vodou.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..