jaderná energie - JE Fukušima – aktuální informace (útery, 15.03.2011) - JE Fukušima (fukushima) 1
Požár na JE Fukušima, který je již naštěstí uhašen.

K explozi na druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukušima-1, poškozené silným zemětřesením, došlo okolo osmi hodin ráno místního času (2:00 středoevropského). Podle poskytnutých informací poškodila vnitřní rezervoár se studenou vodou pro kondenzaci páry, která vzniká, když se spustí havarijní ochranné systémy.

Agentura Reuters ve své zprávě uvedla, že výbuchem na elektrárně byla poškozena střecha elektrárny a že přes otvor v ní unikají proudy radioaktivní páry.  Provozovatel elektráren ve Fukušimě, společnost TEPCO, sdělila, že na elektrárně začala evakuace části pracovníků.

Na čtvrtém bloku elektrárny došlo k požáru bazénu vyhořelého jaderného paliva. Příčinou byl podle MAAE další výbuch plynného vodíku. V tuto chvíli je již požár uhašen, ale unikla část radioaktivních látek z bazénu. Meteorologická situace je nicméně příznivá – vítr vane směrem na východ. Japonská vláda nařídila evakuaci lidí z pásma o poloměru 20 kilometrů, ale v Tokiu, které není příliš vzdálené od Fukušimy, zatím nebyla podniknuta žádná opatření. Mírné zvýšení radiačního pozadí bylo zaregistrováno v okolních prefekturách, zatím činí jen málo přes limit (ve vzdálenosti 100 km od elektrárny 5 mikrosievertů), vše však záleží na tom, jak rychle bude růst.

Zatím nespecifikované problémy jsou i na pátém a šestém reaktoru JE Fukušima.

Situaci velmi bedlivě sleduje především Rusko na Dálném Východě, zatím tamní úřady uvádějí, že nezaregistrovaly žádné zvýšení intenzity radiačního pozadí. Rusko se také chystá, podobně jako USA, vyslat na pomoc Japonsku několik týmů záchranářů.

Japonským energetikům se zatím stále nedaří dostat situaci zcela pod kontrolu, pracují se střídavým úspěchem – nejprve se jim podařilo ponořit palivové pruty do vody, avšak později agentura Kyodo oznámila, že jsou zase venku.

V pondělí generální tajemník japonské vlády Jukio Edano oznámil, že s poměrně vysokou pravděpodobností došlo k částečnému roztavení palivových článků na všech třech reaktorech Fukušima-1.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..