
Aktualizováno
Po dnešním masivním zemětřesení v Japonsku došlo k mimořádné situaci na jaderné elektrárně Fukušima. Kvůli zatopení prostorů elektrárny byl vyřazen z provozu přívod energie ke chladicím systémům, které také přestaly fungovat. Tlak a teplota v reaktoru začaly stoupat a zatím není jasné, zda se jej podaří zastavit. Japonská vláda už nařídila evakuaci přibližně dvou tisíc (údaje z různých zdrojů jsou odlišné) lidí z nejbližšího okolí jaderné elektrárny.
V nejhorším možné scénáři může dojít až k roztavení reaktorového jádra, což je jednou z extrémních situací v jaderné energetice. Podle posledních zpráv se však technici a vláda rozhodli vyrovnat tlak v reaktoru vypuštěním radioaktivní vodní páry. Představitelé MAAE, kteří se do řešení naléhavé situace také zapojili, to považují za rozumné vzhledem k tomu, že v místech, kde se JE Fukušima nachází, zrovna vanou západní větry, které zabrání šíření zdrojů záření do obydlených oblastí. Američané již do Japonska poslali několik dodávek chladicích materiálů.
V místech, která zasáhlo zemětřesení, se nachází 11 japonských reaktorů (podle informací MAAE), ale kromě těch na JE Fukušima jsou všechny ostatní podle zpráv médií pod kontrolou až na elektrárnu Onagawa, kde došlo k požáru, který však neznamená přímé ohrožení jaderné bezpečnosti.
Ničivé zemětřesení, které během včerejška a dneška spolu s vlnami tsunami Japonsko zasáhla, nemá obdoby za poslední století, odpovídá mu přibližně 8,9 stupně Richterovy škály. Počet mrtvých jde do stovek, pohřešovaných do tisíců. K největším otřesům došlo na východním pobřeží severních ostrovů země. Právě ta jsou bohužel nejhustěji obydlena.
Zdroj: newsru.com, Associated Press, msnbc.com