jaderná energie - Situace na jaderných elektárnách v Japonsku - aktuální zprávy - JE Fukušima (onagawa) 1
Požár na JE Onagawa, který sice na fotografiích vypadá hrůzně, ale je již zažehnán a nezasáhl reaktorový sál, ani nezapříčinil žádné lidské oběti.

Aktualizováno

Dosavadní statistika – v důsledku zemětřesení v Japonsku bylo zastaveno 11 jaderných bloků, a to:

  • všechny tři bloky JE Onagawa
  • první tři bloky Fukušima Dajiči
  • všechny čtyři bloky Fukušima Dajini
  • jediný blok JE Tokai

Na všech těchto elektrárnách kromě Tokai došlo k mimořádným situacím.

Na JE Onagawa vznikl požár, který poškodil budovu strojovny. Ten již byl uhašen, čemuž napomohla i armáda a zkušenosti Japonců ze zemětřesení v roce 2007, kdy plamen chytla budova JE Kariwasaki-Kariwa a záchranný zásah nebyl proveden příliš efektivně.

Na JE Fukušima Dajini také došlo k menšímu požáru, a navíc k poruše chladicího systému – přestalo fungovat zbytkové chlazení, neboť teplota vody přesáhla 100 stupňů Celsia, zatím ještě není jasné, nakolik je situace vážná.

Nejvážnější situaci ovšem zažívá Fukušima Dajiči, kde byl vyřazen z provozu přívod energie pro chlazení, teplota v reaktoru roste a hrozí roztavení jeho jádra. Technici už začali vypouštět přetlakovanou radioaktivní vodní páru z prvního okruhu, čímž by se situace měla vyřešit za cenu úniku zdrojů záření do okolí (nicméně údajně jsou v tuto chvíli meteorologické podmínky velmi příznivé pro to, aby byl veškerý radioaktivní materiál rozptýlen do okolí). Kolem elektrárny je vytvářeno 10-kilometrové bezpečnostní pásmo, evakuováno bude až 45 tis. lidí.

O autorovi

admin

2 Comments

    Sdělte SKUTEČNÝ kontakt na vás. To, co uvádíte v kontaktech ( info@ptel.cz) nefunguje a vrací se.
    

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..