jaderná energie - Hladina radiace na JE Fukušima stále roste, ve vzdálenějším okolí zatím byly zaznamenány pouze malé stopy radioizotopů v bezpečných koncentracích - JE Fukušima (fukushima evakuace) 1
Evakuace z okolí jaderné elektrárny Fukušima.

Intenzita radiačního záření na čtvrtém reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima-1, kde v úterý došlo k požáru chladicího bazénu s vyhořelým palivem, může být při dlouhém působení nebezpečná pro zdraví lidí, nacházejících se v jejím okolí. Tisku to sdělil japonský ministr zahraničí Takzaki Macumoto na konferenci, která byla uspořádána po setkání ministrů zemí G8 v Paříži.

„Co se týče třetího reaktoru, snažíme se jej zchladit a požádali jsme obyvatelstvo, žijící v pásmu 20 kilometrů od elektrárny, aby oblast opustili, a ty, co žijí blíže, než 30 kilometrů od elektrárny, nevycházet z domovů. Situace je stále velmi těžká a vše se velmi rychle mění. Děláme vše, co můžeme, abychom ji vyřešili“, shrnul Macumoto současné dění v Japonsku.

Hladina radiace na samotné elektrárně je již natolik vysoká, že personál už nemůže pracovat přímo na velínech. Sdělila to dnes v úterý agentura Kyodo, která se odvolává na společnost TEPCO, provozovatele fukušimských jaderných elektráren. Konkrétní čísla nebyla uvedena.

Co se týče radiačního pozadí ve vzdálenějším okolí elektrárny, v samotném Japonsku byly v atmosféře zaznamenány nízké (tj. bezpečné pro zdraví) koncentrace radioaktivního cesia a jódu, které pravděpodobně vynesl nahoru požár na čtvrtém bloku. Ve velkých městech, která jsou poblíž elektrárny (například Tokyo) nebyla nařízena žádná opatření kromě obecných varování o nepředvídatelnosti současné situace. Meteorologické a dozimetrické stanice na ruském Dálném východě, které situaci sledují nejbedlivěji, uvádějí, že zatím nezaznamenaly žádné změny oproti normálnímu stavu.

Dobrou zprávou je, že zatím mají Japonci (a s nimi i my ostatní) štěstí na počasí – vítr stále vane směrem k Tichému oceánu, což dává naději, že se se všechny radioaktivní materiály (odpuštěná z reaktoru vodní pára a rozpadové produkty, vynesené výbuchy) rozptýlí na bezpečných vzdálenostech.

Další – že situace na jaderných elektrárnách Fukušima-2, Onagawa a Tokai, které byly také vyřazeny z provozu kvůli zemětřesení, je podle zpráv MAAE stabilní.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..