jaderná energie - Fukušima - pátek a sobota (18.-19.3.2011) - JE Fukušima (fukusima poskození) 1
Další satelitní snímek JE Fukušima, je vidět poškozenou budovu jednoho z bloků.

Během pátku a soboty z japonské jaderné elektrárny Fukušima konečně přicházejí pozitivní zprávy. Stav skladovacího bazénu na třetím bloku Fukušima Dajiči je stabilizovaný, daří se chladit články s vyhořelým palivem mořskou vodou. Uvedl to generální tajemník japonské vlády Jukio Edano. Zdůraznil však, že zdaleka není vyhráno a že stále hrozí nebezpečí nového zvýšení teploty.

Podařilo se zprovoznit dva dieselové generátory na 6. bloku elektrárny, zajišťují energií systémy cirkulace vody v bazénech. Na 5. bloku byla obnovena práce okruhu tepelných výměníků, odvádějících přebytečné teplo do oceánu. Ve čtvrtek a v pátek z těchto bloků přišlo několik znepokojivých zpráv o náhlých problémech, které nejprve nebyly blíže specifikovány. Poté vyšlo najevo, že jde právě o poruchy chlazení článků s vyhořelým palivem.

Na střechách obou budov personál elektrárny vyvrtal po třech otvorech o zhruba třícentimetrových průměrech pro ventilaci stále vznikajícího vodíku, tato operace zabrala montérům okolo 11 hodin.

Teplota vody ve skladovacích bazénech je udržována na 60 stupních Celsia.

Během neděle hodlá provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, natáhnout externí kabely elektrického vedení i na první dva bloky Fukušima Dajiči. Není zatím jasné, proč to neudělali už dříve (například hned první den po havárii), TEPCO sama na toto téma nechce hovořit, zahraniční zdroje mluví o strachu pracovat v prostorech, zasažených zářením.

Mnohem horší zprávou je, že během soboty dostalo šest pracovníků elektrárny dávku radioaktivního záření o velikosti více než 100 milisievertů (pro srovnání, průměrná roční dávka radiace v přirozeném prostředí činí okolo 1 milisievertů ročně). Za normálních okolností je 100 milisievertů maximální přípustnou jednorázovou dávkou (není zdraví nebezpečná, obyčejné rentgenové vyšetření tkání se na člověku podepíše přibližně 300 milisieverty), japonská vláda však už ve čtvrtek (viz čtvrteční zprávu z JE Fukušima na Atominfo.cz) nařídila zvýšit maximální přípustný limit na 250 milisievertů. Úspěch na pátém a šestém bloku dává naději, že se situace bude zlepšovat, zatím ale stále není nic jisté, snad kromě toho, že první čtyři bloky JE Fukušima se už nepodaří znovu zprovoznit – shodnou se na tom všichni zahraniční analytici (Japonci jsou na informace stále skoupí). Všech šest ozářených zatím zůstává v elektrárně.

Stopy radiace byly nalezeny u pasažérů letadel mířících z Japonska do USA, číselně jde o zcela bezvýznamné dávky. Poněkud více „svítí“ zelenina (konkrétně špenát) a mléko z blízkého okolí JE Fukušima. Podle slov Edana odpovídá velikost těchto dávek za předpokladu denní konzumace po dobu jednoho roku 25% dávky, získané při lékařském vyšetření tomografií, což je také téměř naprosto zanedbatelné, nicméně stále to převyšuje limity, povolené japonským státem.

Rusové zatím na Dálném Východě nezaznamenali žádné změny radiačního pozadí, přestože se stále rozrůstá síť měřicích stanic. Podle odhadů meteorologů může část radioaktivních mraků z Fukušimy doputovat časem až do USA, ani v tomto případě ale nebudou představovat nebezpečí pro zdraví obyvatel.

Vůči postupům Japonců se ozývá stále víc kritických hlasů. Likvidátorům havárie je vyčítáno, že nedokázali co nejdříve zajistit zprovoznění záložních energetických systémů, což mohlo předejít všem dalším potížím. Mnohem více to ale schytávají japonští veřejní činitelé, a sice za nedostatečné informování (jak vlastní veřejnosti, tak i zahraničních pozorovatelů včetně MAAE) o tom, co se na Fukušimě vlastně děje, jak pokračují práce a jaká je tam úroveň radiace (většina číselných údajů o dávkách byla získána z měřicího stanoviště u vchodu, což není příliš vypovídající). Více o tom si čtenáři Atominfo.cz mohou přečíst v neděli.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..