jaderná energie - Fukušima - neděle (21.3.2011) - JE Fukušima (fukushima po zemetreseni) 1
JE Fukušima.

Dnešní den přinesl z Japonska spíše pozitivní zprávy. 5. a 6. bloky jaderné elektrárny Fukušima Dajiči jsou nyní pod kontrolou, podařilo se zapojit havarijní chladicí systémy pomocí externího dieselového generátoru elektřiny. Je tedy pravděpodobné, že hrozba havárie na těchto dvou objektech již byla zažehnána.

Na čtvrtém bloku, kde velké problémy způsobilo nedostatečné chlazení skladovacího bazénu vyhořelého paliva, bylo dokončeno zalévání mořské vody. Celou operaci řídila a provedla japonská armáda, která vodu shazovala s vrtulníků. Celkem se jim podařilo dostat do bazénu 160 tun vody.

Bylo obnoveno zalévání vodou skladovacího bazénu na čtvrtém bloku elektrárny.

Na prvním a druhém bloku se energetikům konečně podařilo připojit externí silový kabel a do několika dnů by do nich měla přijít elektrická energie. Co nejdříve by k tomu mělo dojít také na třetím a čtvrtém bloku. Nejprve je nutné provést kompletní kontrolu zařízení elektrárny elektrárny – velká část kabeláže a vedení je stále zatopena vodou, kterou přineslo tsunami, a těmi samozřejmě elektrický proud vést nelze, protože by došlo ke zkratu.

V neděli generální tajemník japonské vlády Jukio Edano prohlásil, že se situace na Fukušimě celkově lepší, ale že ani zdaleka není ještě vyhráno.

Další zprávy již tak potěšující nejsou. Na území elektráren byly zjištěny nezanedbatelné koncentrace cesia 137-Cs a jódu 131-I, což jsou radioaktivní produkty štěpení uranu. Konkrétní čísla nejsou známa, nicméně Japonci potvrdili, že jde o množství, převyšující povolené limity. Vláda doporučila lidem, žijícím v okolí elektrárny, nepít vodu z vodovodů. V sobotu byla zjištěna vyšší hladina radiace v mléku a špenátu z prefektur Fukušima a Ibaraki, které se nacházejí blízko jaderné elektrárny. Naměřené dávky jsou podle Jukia Edana, který nález komentoval (čísla samotná nejsou k dispozici), zcela zanedbatelné při jednorázovém působení, ale při denní konzumaci po dobu jednoho roku už jsou srovnatelné s lékařským tomografickým vyšetřením, což je pro zdraví určité riziko a zrovna mléko a špenát lidé běžně konzumují každý den. Hlavní problém spočívá v tom, že na rozdíl od chemických kontaminantů radioaktivní prvky z rostlin jen tak nezmizí ani poté, co bude (doufejme) havárie samotná úspěšně zlikvidována. Platí to hlavně pro cesium-137, jehož poločas rozpadu je okolo 30 let.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..