jaderná energie - Fukušima - aktuální informace (čtvrtek 17.3.2011) - JE Fukušima (fukushima1) 1
Jeden z prvních nedružicových snímků JE Fukušima po havárii ze čtvrtka 17. 3. 2011

Během čtvrtka nedošlo k vážnému zhoršení situace na jaderné elektrárně Fukušima-1, ale stále zůstává velmi vážná. Japonská jaderná agentura již přiřadila havárii na Fukušimě stupeň 5 podle mezinárodní stupnice INES.

Nejnebezpečnější je v tuto chvíli stav na čtvrtém bloku JE Fukušima, přestože paradoxně v samotném reaktoru není palivo. Problém je s vyhořelými články ve skladovacím bazénu, teplota tam stále stoupá, úroveň chladicí vody klesá a hrozí, že bude nastartována samovolná řetězová reakce (to však zahraniční odborníci vesměs považují za málo pravděpodobné a samotní Japonci ve svých zprávách uvádějí, že se bazén již daří chladit). Velkým problémem je také skutečnost, že nikdo neví, jaká je vlastně v bazénu úroveň vody, jelikož dodávky elektrického proudu na elektrárnu stále nebyly obnoveny, část zařízení tedy stále nefunguje, a v místnosti je natolik vysoká úroveň radiace, že není možné tam vyslat lidský tým. Japonci stále pokračují ve snahách chladit palivové články mořskou vodou z vrtulníků a vodních děl.

Provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, nevylučuje, že postaví okolo JE Fukušima ochranný sarkofág, podobný tomu, který chrání jadernou elektrárnu v Černobylu. Zatím ale budou dále vyvíjet snahy uchladit reaktory mořskou vodou.

Ve čtvrtek do Japonska odletěl šéf MAAE Jukija Amano s týmem pracovníků agentury, aby sami zhodnotili situaci na Fukušimě po zemětřesení.

Podle neoficiálních informací na elektrárně během prací zahynulo pět lidí ze zatím nevyjasněných důvodů, Japonci to však nepotvrdili. Stále se také nedaří nalézt dva pracovníky elektrárny, kteří jsou pohřešováni od středy, a okolo dvaceti lidí bylo zraněno, několik dalších hospitalizováno kvůli vyšším dávkám záření, symptomy nemoci z ozáření se projevily jen u jednoho („náhlá nevolnost“).

Podařilo se připojit externí přívodní kabel, takže lze doufat v brzké obnovení dodávek elektřiny, což by likvidační práce výrazně usnadnilo a umožnilo vyhnout se těm horším scénářům průběhu havárie.

V zemi začínají výraznější nepokoje kvůli fukušimskému nebezpečí. Cizinci, pobývající v Japonsku, se jej snaží co nejrychleji opustit, zahraniční ambasády přesouvají svá sídla co nejdál od fukušimských elektráren (například německé velvyslanectví přesídlilo z Tokia do Osaky). Pozitivní zprávou je, že se postupně daří obnovovat dodávky proudu do měst a zaopatřit potravinami a vodou lidi, kteří přišli o své domovy a nyní jsou v péči humanitárních organizací.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..