jaderná energie - Dosavadní průběh situace na jaderných elektrárnách ve Fukušimě je spíše příznivý vzhledem k okolnostem - JE Fukušima (fukushima pred vybuchem) 1
JE Fukušima před havárií.

Zemětřesení v Japonsku, při kterém dosud zemřelo na 700 lidí a přes tisíc je pohřešováno, zasáhlo také řadu jaderných elektráren na pobřeží, nejvíce ty v prefektuře Fukušima – Dajiči a Dajini. Nejvážnější je situace na Dajiči. Zatím není známo mnoho detailů – pouze to, že příčinou bylo vyřazení z provozu chladicích systémů v důsledku výpadku přísunu elektrické energie a následné zvýšení tlaku v systému na více než dvojnásobnou hodnotu (některé zdroje uvádějí 1,5-násobnou). Zatím máme z japonské strany jen málo zpráv přímo z terénu a mnohé můžeme pouze odhadovat.

První alespoň trochu potěšující zprávou je, že nejde o jadernou havárii, nýbrž radiační – reaktory na elektrárně jsou odstaveny, žádná řetězová reakce neběží. Personál elektrárny (většina z něj byla evakuována, zůstali jen operátoři) nebochybně dostane vyšší dávku ozáření, dosavadní zprávy ale uvádějí, že nebude ohrožovat jejich zdraví, samozřejmě za předpokladu, že jí bude vystaven jen nejkratší možnou dobu.

Druhá – podle analýz zahraničních, především ruských a amerických expertů jde o takzvanou projektní havárii, tedy takovou, na kterou jsou ochranné systémy elektrárny dimenzovány (poznamenejme, že jde o elektrárnu s reaktorem tlakovodního typu podle amerického projektu z roku 1971 – jeho technické detaily tedy nejsou známy ani většině zahraničních jaderných inženýrů, kteří se mohou spolehnout pouze na odhad a extrapolaci zkušeností s vlastními podobnými typy zařízení). A ačkoliv se to může zdát zvláštní vzhledem k závažnosti situace, zatím to vypadá, že plní svou funkci a že se podaří vyhnout těm nejhorším scénářům. Dosavadní informace jsou však velmi kusé a často rozporuplné (například není vůbec jasné, zda k výbuchu na Fukušima Dajini došlo v blízkosti reaktorů nebo ne).

Novináři a experti samozřejmě srovnávají dosavadní průběh situace s dosavadními největšími jadernými haváriemi na americké Three Miles Island a sovětském Černobylu. Odborně se k tomu vyjádřili pracovníci ruského Kurčatovského institutu, kteří uvádějí, že výbuch černobylského typu, kdy došlo ke vznícení grafitových tyčí, přetlakování a stržení střechy reaktoru, je vyloučen – japonské reaktory jsou tlakovodního typu, jednoduše tam nemá co hořet. Podle prozatímních odhadů nejhorší, k čemu může dojít, je únik radioaktivní vodní páry vzduchem a radioizotopů z jádra reaktoru vodou do okolí elektrárny, tedy podobný průběh, jako měla havárie Three Miles Island.

Zatím není známo, zda se roztavila aktivní zóna reaktoru Fukušima Dajiči. Je možné, že byla zničena část palivových článků, s čímž se ale v projektních havarijních scénářích počítá (může dojít k roztavení až 1% celkového objemu článků).

Japonská média uvádějí, že došlo k úniku radioaktivity s odvoláním na to, že mobilní dozimetrické laboratoře zjistily v areálu elektrárny radioaktivní cesium a jód. Neuvádějí však žádné údaje o jejich kvantitě, takže zatím nelze usuzovat, že se jádro reaktoru skutečně roztavilo. Neví se ani, zda do elektrárny udeřila vlna tsunami, nebo se vylila vlastní voda z reaktoru kvůli otřesům.

Vyhlášená evakuace 45 tisíc lidí z pásma o poloměru 20 kilometrů je prozatím pouze preventivním opatřením a můžeme jen obdivovat japonské likvidátory, že to zvládli zorganizovat během pouhé jedné noci, což je ve srovnání s tím, jak probíhala evakuace po havárii v Černobylu nebo na americké jaderné elektrárně Three Miles Island, opravdu velký výkon.

Na Fukušima Dajini došlo k výbuchu ze zatím neznámých příčin, zatím jediná odhadovaná je vznícení vodíku, který mohl vzniknout reakcí rozžhavených článků s vodní parou. Nejmenovaný zdroj v japonské televizi uvedl možnost sabotáže.

Zdůrazňujeme, že téměř žádné z dosavadních informací nejsou zcela směrodatné a vše se může velmi rychle změnit.

Zdroje: Atominfo.ru, newsru.com, bradblog.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..