Společnost TEPCO, provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima-1, v neděli provedla druhé měření intenzity záření ve vodě na druhém bloku JE Fukušima. Podle nových dat obsahuje „jen“ 100 000-krát více radioaktivního izotopu jódu, než je normální hladina. To je stále úctyhodné číslo, nicméně není tak děsivé, jako dnes ráno uvedené desetimilionnásobné překročení normy. S touto zprávou přišla agentura Kyodo.

Původní číslo pocházelo z ranního měření dozimetrických laboratoří a kvůli němu byl celý personál druhého bloku evakuován. Japonské jaderné agentury a výbory však spolu s MAAE tato čísla zpochybnily s tím, že i při takto velké havárii je takové množství I-131 ve vodě nepravděpodobné, a požádaly TEPCO o nové měření. Dnes večer společnost uznala, že se technici zmýlili a příčinou byly technické problémy při analýze. Byly změřeny intenzity v novém vzorku vody.

Práce na měření intenzity ve vodě na třetím bloku pokračuje, zatím ještě žádné výsledky nejsou k dispozici.

jaderná energie - Chyba lávky – obsah radioaktivního jódu na druhém bloku JE Fukušima je o dva řády nižší - JE Fukušima (fukushima druzice 2) 1
JE Fukušima.

Hladina radiace, způsobená jódem, je však i při této koncentraci velmi vysoká a pravděpodobně znemožní práci v kontaminovaných místnostech, a v každém případě svědčí o porušení schránky reaktoru, což podle nejhorších scénářů hrozí radioaktivním zamořením okolí. Zatím se však Japoncům vždy podařilo tomu nejhoršímu úspěšně vyhnout.

Jukio Edano, generální tajemník japonské vlády, také oznámil, že zatím nebyly zaznamenány žádné případy kontaminace půdy plutoniem z MOX-paliva.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..