jaderná energie - Bilance dosavadní situace na Fukušimě - ruští experti a analytici - JE Fukušima (fuku pplt) 1
JE Fukušima - klid před bouří. Podle prozatímních hodnocení však i tu bouři zvládli Japonci velmi dobře.

Rusko dnes oficiálně nabídlo japonské vládě pomoc při řešení problémů spojených s jadernou a radiační bezpečnosti, ke kterým došlo v důsledku pátečního zemětřesení a vln tsunami.

Ruští experti, kteří situaci v Japonsku vzhledem k zeměpisné blízkosti sledují nejbedlivěji a kteří za tímto účelem zřídili zvláštní operační tým, hodnotí dosavadní situaci na zasažených jaderných elektrárnách jako nepříliš nebezpečnou. Náměstek generálního ředitele Rosatomu, Alexander Lokšin, který tuto jednotku vede, zdůraznil, že první energoblok, na kterém včera došlo k výbuchu vodíku, je již pod kontrolou: reaktorová nádoba a ochranné pouzdro nebyly narušeny. Technici chladí reaktor mořskou vodou.  Podle dosavadních analýz došlo k roztavení palivových článků, takže coby energetický objekt už Fukušima-1 fungovat nebude.

„Druhý a třetí energoblok JE Fukušima se teoreticky mohly dostat do stejné situace, jako první blok. Na druhém bloku však naštěstí nebyly narušeny přídavné zdroje energie a situace je stabilní, žádné problémy tam nejsou“, řekl Lokšin novinářům na zvláštní konferenci 13. března.

Na Fukušimě-3 se vše vyvíjelo podobně, jako na prvním bloku, v obvodech reaktoru začal stoupat tlak, ale po zkušenostech s jedničkou už byli technici na elektrárně připraveni a rozhodli se odpouštět vodní páru z prvního okruhu do atmosféry rychleji. Nejprve personál zkoušel chladit systém vodou ze zásob k tomu určených, ale tento pokus se nezdařil. Proto do něj začali pouštět vodu z Tichého oceánu. Mezitím však hladina vody klesla pod úroveň palivových článků, a právě kvůli tomu japonská vláda varovala před možností dalšího výbuchu.

Teď je už hladina chladiva v reaktoru na normální úrovni, navíc je mořská voda pumpována i do ochranného obalu. Tato opatření výrazně snižují pravděpodobnost dalšího výbuchu vodíku, kterou nyní hodnotí ruský štáb jako zanedbatelnou, uvedl Lokšin.

Odpouštění radioaktivní páry do atmosféry vede ke krátkodobému nárůstu intenzity radioaktivního pozadí. Nejvíc k tomu přispívají štěpné produkty uranu, jako například izotopy vzácných plynu xenon, krypton a radon s krátkými poločasy rozpadu, a jód 131 s poločasem 8 dní.

Alexander Lokšin také zdůraznil, že přes několik poplašných zpráv „na Fukušimě-2 nedošlo k výpadku vnějších energetických zařízení a nemáme potvrzeny žádné informace o tom, že by tam byly problémy s chlazením“.

Na otázku, jak hodnotí ruští jaderní inženýři postupy svých japonských kolegů, odpověděl: „Podle našeho názoru zvládli Japonci problémy na Fukušimě-1 velmi dobře“.

Zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály, které zasáhlo Japonsko tento pátek, způsobilo přerušení dodávek elektrické energie na 3 energoblocích jaderné elektrárny Fukušima-1. Jejich chod byl zastaven automatickými ochrannými systémy, ale úder tsunami vyřadil z provozu záložní dieselové generátory, které napájely chladicí okruhy.

Reaktory na Fukušimě jsou americké výroby z dílny General Electrics, postavené v roce 1971. Základem je technologie BWR – tlakovodní reaktor s vroucí vodou.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..