jaderná energie - Americký jaderný úřad varuje před poškozením potrubí jaderných elektráren chloridy, včetně těch z lidského potu - Ve světě (poceni) 1
Možná bude v budoucnu takový antiperspirant povinnou výbavou každého pracovníka jaderné elektrárny.

Americký výbor pro jadernou regulaci (Nuclear Regulatory Commission) vydala informační hlášení, které varuje před nebezpečím, jež představují chloridy pro nerezové potrubí na blocích s tlakovodními reaktory PWR. Tato zpráva je poměrně závažná a překvapivá, přestože v tuto chvíli neobsahuje výzvy k okamžitým technickým opatřením – velké množství chloridů obsahuje například odpařovaný lidský pot či vzduch v místech blízkých k moři, což je zrovna u tlakovodních reaktorů, které se nacházejí vesměs na pobřeží oceánů, velmi nepříjemné zjištění. Před těmito dvěma rizikovými faktory také zpráva varuje.

V září 2008 zjistil personál JE Callaway malou netěsnost na potrubí, které bylo součástí objemového kompenzátoru (zařízení, které vyrovnává tlakové a objemové změny, vznikající v důsledku zahřívání vody). Po detailním vyšetření byla korodovaná místa nalezena i na jiných trubkách a chemická analýza ukázala, že důvodem bylo právě působení chloridů.

O rok později, v říjnu 2009 provedl personál jaderné elektrárny Wolf Creek podobnou kontrolu a také nalezl korodovaná místa, na další jaderné elektrárně San Onofre byly zaregistrovány netěsnosti. San Onofre se nachází v Californii na břehu moře, což by zvýšenou salinitu vzduchu vysvětlovalo, ale Wolf Creek je ve středoamerickém Kansasu, takže nad možností, že lidský pot může představovat riziko, rozhodně nelze mávnout rukou. Při chemickém působení hraje totiž frekvence, s jakou přichází materiál s látkou (v tomto případě chloridy) do styku, větší roli, než okamžité množství – a lidský personál se potí neustále.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..