jaderná energie - Westinghouse začala dodávat jaderné palivo na Ukrajinu - Palivový cyklus (yug ukraina aes) 1
Jihoukrajinská jaderná elektrárna. Právě ta se stala „pokusnou laboratoří“ pro vyzkoušení nového paliva. Zjevně proběhlo úspěšně.

Americký Westinghouse začal dovážet palivové články pro ukrajinské jaderné elektrárny podle smlouvy, kterou podepsal s jadernou korporací Energoatom v roce 2008. Oznámil to prezident Energoatomu Jurij Nedaškovskij.

Potvrdil, že první série se 42 termočlánky už dorazila. Měly by přijít do aktivní zóny třetího bloku Jihoukrajinské JE (u města Jižní Bug, nedaleko pobřeží Azovského moře). Na stejnou elektrárnu také přijde jedna ze dvou dalších dodávek, které by měly dorazit v letošním roce (každá po 42 TČ). Druhou čeká Zaporožská JE. Na té však dojde k instalaci až za rok, důvodem je harmonogram udržovacích a kontrolních prací.

Podle této smlouvy budou Američané dodávat palivo pro reaktory typu VVER-1000 v průběhu let 2011-2015 v množství, potřebném pro provoz minimálně tří bloků, což činí 630 kazet. Strany se také dohodly, že v rámci stávající dohody může být objem dodávek zvýšen až dvojnásobně a že úměrně navýšení počtů článků bude klesat cena jednotlivých kusů.

Smlouva také předpokládá, že pokud po vypršení zkušební doby, kterou mají elektrárny na vyzkoušení nového paliva, nezíská Energoatom povolení od státního úřadu pro jadernou bezpečnost, má ukrajinská strana právo smlouvu jednostranně ukončit bez jakéhokoliv penále. Má na to právo i v případě rozsáhlých technických potíží, prokazatelně způsobených palivem Westinghouse.

Spolupráce Ukrajiny a USA na tomto poli začala před deseti lety v roce 2000, kdy Ukrajina zahájila projekt na přizpůsobení americké technologie místním podmínkám. O pět let později již Jihoukrajinská JE převzala šest experimentálních kazet.

Až dodnes byla monopolním dodavatelem jaderného paliva na Ukrajinu ruská korporace TVEL, která v současnosti zásobuje svou produkcí 17% všech komerčních a výzkumných reaktorů na světě, a ruskou jadernou flotilu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..