jaderná energie - Temelínské námluvy s nejistým koncem - E15 - Nové bloky v ČR (temelin) 1
Jaderná elektrárna Temelín. Nikdo se nebude smát. Foto Mediafax.

Pro Francouze jsme po sametové revoluci ve skutečnosti nikdy moc nezajímali. Tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, jehož se účastní francouzská Areva, to však může změnit. Pro celé odvětví tamní jaderné energetiky, jež je francouzskou pýchou, je důležité, aby se firmy jako Areva uplatnily v zahraničí. Francouzi mají v živé paměti potupnou prohru s Korejci v tendru na stavbu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech.

Češi se koneckonců mohou těšit i z toho, že ještě několik let budou o něco více zajímaví i pro Američany a Rusy. Stamiliardový temelínský kontrakt je prostě velké lákadlo.Když premiér Petr Nečas na konci minulého týdne zamířil do Francie, musel si uvědomit také to, jak důležitým spojencem je Paříž pro Prahu právě v jaderné energetice. Česko se chystá stavět nové bloky v době, kdy musí stále počítat s razantním odporem sousedních Rakušanů vůči Temelínu. Německo se sice rozhodlo prodloužit životnost svých jaderných elektráren, ale i tam je stavba nových jaderných reaktorů zatím tabu. A mnozí Němci určitě nebudou nadšeni, když za této situace uslyší o tom, že Češi se pouštějí do jádra s ještě větší vervou.

Nebýt Francie, mohla by být česká „jaderná“ pozice na evropské scéně mnohem komplikovanější. Právě Paříž se navíc může stát klíčovým spojencem v prosazování myšlenky, aby Evropa nesázela vše jen na obnovitelné zdroje. Nic proti nim, ale nesmyslný boom fotovoltaiky na českých polích je varováním. I když je nutno dodat, že Češi si v tomto případě mohou za vše sami, protože prokázali mistrovství v tom, jak obludným způsobem lze převést do praxe jistě dobrou myšlenku rozumné diverzifikace zdrojů.

Teď ale přichází klíčová otázka, která – nedělejme si iluze – každého zajímá nejvíc: Měli by být Češi vůči francouzské nabídce pro Temelín přece jen o ždibec vstřícnější? Vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška nedávno mnohé vyděsil, když navrhl, aby kabinet analyzoval dopady odmítnutí konkrétní nabídky v temelínském tendru na vztahy s velmocemi. Minimálně dvě ze tří (USA, Rusko a Francie) totiž bude nutné odmítnout. Faktem je, že by nebylo úplně jednoduché vysvětlovat, proč dali Češi před klíčovým spojencem z Evropské unie přednost třeba Rusům.

Všechny výhody francouzské nabídky ovšem v očích českých průmyslníků kazí předpoklad, že Areva nenabídne tuzemským firmám zajímavý podíl na subdodávkách pro stavbu Temelína. Očekává se, že mnohem lépe si v tomto ohledu povede ruský Atomstrojexport. Vzápětí ovšem určitě zazní obava z přílišné závislosti na Rusku v energetice.

Jisté je jedno – aby měl tendr smysl, nikdo by se předem neměl cítit jako jasný vítěz.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..