jaderná energie - Švýcaři hlasovali pro jadernou energetiku - Ve světě (gosgen power plant) 1
Jaderná elektrárna ve švýcarském Gösgenu. Narozdíl od zemí Východní Evropy a Německa s Francií jsou ve Švýcarsku a Finsku protijaderná hnutí marginální a obce se o čest podělit se o pozemky s elektrárnami a úložištěmi jaderného odpadu doslova perou. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Většina (51,2 %) účastníků referenda – k urnám přišlo 51,7 % voličů – v miliónovém švýcarském kantonu Bern se vyslovila o víkendu pro výstavbu nové jaderné elektrárny Mühleberg. Nahradit má dosluhující nejstarší varný reaktor spuštěný firmou General Electric v roce 1972, který dodává elektřinu 400 tisícům (obyvatel, pozn. red.), tedy téměř polovině obyvatel kantonu.

Souhlas s výstavbou nových bloků musí podle švýcarské ústavy dát občané v celostátním lidovém hlasování; konat se má v roce 2013. Dosavadní referenda vyvolaná protivníky atomu požadujících od konce 70. let zákaz jaderné energetiky nepřinesla potřebnou většinu a volební účast nikdy nepřekročila třicet procent.

Referenda jsou švýcarskou specialitou a přímým hlasováním se rozhoduje o budoucnosti jaderné energetiky, právu držet zbraně a dalších otázkách. Všelidové hlasování na podzim roku 1978, v němž Rakušané rozhodli o nespuštění právě dokončené jaderné elektrárny Zwentendorf, bylo v zemi prvním poválečným. Do volebních místností se tehdy dostavily 3,2 milióny z celkem 5,1 miliónu oprávněných voličů a o tom, že se investice za sedm miliard šilinků odepsala za peníze daňových poplatníků, rozhodlo 30 068 podaných hlasů.Výjimečné bylo i italské referendum o ukončení jaderného programu v roce 1987, na jehož základě se uzavřeny tři provozované atomové bloky.

Evropské země však spíše ponechávají rozhodnutí na parlamentech. Bylo tomu tak ve Švédsku, kde v roce 1980 schválil program útlumu jaderné energetiky, i loni při jeho faktickém zrušení. Souhlas s výstavbou současného pátého finského reaktoru i s plány na šestý a sedmý vyslovovali rovněž tamní zákonodárci. V jiných státech počínaje USA či Ruskem a konče třeba Českem přijímají strategická rozhodnutí o rozvoji jaderné energetiky včetně výstavby trvalého úložiště vlády.

Konkrétní lokalita se vybírá s přihlédnutím ke konkrétním technickým a přírodním podmínkám. Podmínkou pro vybudování nových elektráren i úložiště je souhlas veřejnosti. V místech, kde už jaderná elektrárna funguje, je podpora zpravidla velice výrazná a platí i o lokalitě pro trvalé úložiště. Ve Finsku se staví v sousedství stávající elektrárny Olkiluoto a středisková obec Eurajoki získala tuto investici v tvrdém boji se soupeři z Loviisy. Podobný zápas mezi jadernými lokalitami Oskarshamnem a Forsmarkem zažilo Švédsko. Pilotní projekt se nakonec začal realizovat v Östhammaru u Forsmarku.

O tom, zda se v Mühlebergu i nedaleké druhé švýcarské atomové lokalitě Beznau bude skutečně stavět, se rozhodne pravděpodobně až po schválení aktualizované švýcarské energetické koncepce začátkem příštího roku. O zakázku projevili zájem účastníci temelínského tendru Westinghouse (AP 1000) a Areva (EPR) s tlakovodními a General Electric (ESBWR) a společenství Siemens/Areva (Kerena) s varnými reaktory.

Pro navrhované změny švýcarské ústavy zaručující „bezpečnost při výstavbě a provozu atomových zařízení“ se v únoru 1979 vyslovilo jen 48,8 % voličů. O „zastavení atomového programu“ v roce 1981 se vůbec nehlasovalo, neboť iniciátoři nezískali dostatek podpisů. Kvůli obdobné novele ústavy nazvané „za energetickou změnu a postupné odstavování atomových elektráren“ doplněné iniciativou „za prodloužení zákazu výstavby atomových elektráren a omezení atomového rizika“ se v květnu 1983 vyslovila jen třetina zúčastněných voličů. „Budoucnost bez nových atomových elektráren“ si v září 1984 dokázalo představit 763 tisíc, tedy 45 % účastníků lidové iniciativy.

Od likvidace atomové energetiky schválené v roce 1980 ustoupilo Švédsko. Z celkových dvanácti bloků uzavřelo pouze dva nejstarší v Barsebäcku, ve zbývajících třech lokalitách Oskarshamn, Ringhals a Forsmark se počítá s náhradou dosluhujících reaktorů moderními. Italové v lidovém hlasování rozhodli o zastavení jaderného programu v roce 1990, nyní ho chtějí postupně obnovit. Projekt likvidace německé atomové energetiky do roku 2021 schválený rudo-zelenou vládou v roce 2000 nynější kabinet revidoval – a poslední reaktory se mají odstavovat nejdříve v roce 2036.

Finsko staví svůj pátý jaderný blok s evropským reaktorem EPR v Olkiluotu a v zemi se plánuje už šestý v Loviise a sedmý u Oulu. Eurajoki v sousedství Olkiluota vyhrálo přitom i tvrdý souboj o získání projektu na výstavbu trvalého úložiště atomového odpadu s Loviisou, kde se provozují dva jaderné bloky s ruskými reaktory VVER-440 vybavenými americkým a německým bezpečnostním systémem.

Zdroj: prekon.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..