jaderná energie - Škoda Power dodala do Finska turbínu za 300 milionů korun - V Česku (skoda turbina) 1
Jedna ze škodovských turbín, které mají jméno i v daleké Skandinávii.

Plzeňská Škoda Power ze skupiny Doosan dodala do dokončované finské elektrárny na biomasu parní turbínu o výkonu 46 megawattů. Hodnota zakázky je téměř 300 milionů korun. Zařízení vyrobila plzeňská strojírna pro elektrárnu Haapaniemi, jejíž vlastníkem i investorem je firma Kuopion Energia Oy, jež zajišťuje výrobu energie pro střední Finsko.

„Odběratelem elektrické energie i tepla bude město Kuopio,“ řekl generální ředitel Škody Power Jiří Šmondrk. Kuopio je osmým největším městem Finska s více než 90 tisíci obyvateli.

„Projekt je dalším důležitým krokem k upevňování pozic firmy na nejnáročnějších trzích Evropské unie, kde se klade důraz na konkurenční ceny a je nekompromisně vyžadována špičková kvalita,“ dodal Šmondrk. Finsko je podle něj tradičním teritoriem turbín Škoda, jejichž instalovaný výkon už dosáhl téměř 650 megawattů.

Elektrárna je vybavena fluidním cirkulačním kotlem o tepelném výkonu kolem 150 megawattů tepelných. Bude spalovat především rašelinu, ale také dřevní štěpku nebo biomasu. „V současné době dokončila firma Kuopion Energia Oy stavbu strojovny a vše je připraveno pro montáž turbosoustrojí,“ uvedl ředitel. Dokončení montáže je plánováno na konec července 2011. Poté bude následovat uvedení do provozu a zkoušky. Předání zákazníkovi do komerčního provozu bude letos v prosinci. Podnik dodal kromě turbíny také generátor, převodovku mezi turbínou a generátorem, řídicí systém a zajistil montáž včetně uvedení do provozu.

Škoda Power je výrobce a dodavatel zařízení pro elektrárny, především strojoven parních turbín. V portfoliu má turbíny výkonů od pěti do 1250 MW. Podnik předloni v prosinci koupila za 11,5 miliardy korun jihokorejská strojírenská skupina Doosan. Škoda Power utržila za rok 2009 rekordních 6,4 miliardy korun, loni plánoval podnik s téměř 1100 lidmi zvýšit tržby o více než pětinu.

Skupina Doosan, nejstarší firma v Koreji, zaměstnává 36.000 lidí v 35 zemích. Portfolio skupiny s předloňskými tržbami 18,2 miliardy dolarů (asi 350 miliard korun) zahrnuje elektrárny, odsolování, stavební a strojní příslušenství, lodní dieselové motory a železnice a obytné budovy.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..