
Za předpokladu dobrých finančních podmínek může být jaderný pohon pro meziplanetární lety o kapacitě v řádu megawattů navržen a sestaven za šest až devět let, řekl novinářům šéf ruské Federální agentury Roskosmos Anatolij Perminov.
„S takovým pohonem bude možné doletět na Mars a zpátky za tři měsíce včetně 30-denní výzkumné mise““, míní šéf Roskosmosu.
Na otázku, v jakém stádiu je v současnosti vývoj megawattového jaderného pohonu pro vesmírné použití, Perminov odpověděl, že zatím se pouze připravují návrhy a dokumentace na papíře. Podle jeho slov o projekt projevila zájem celá řada zemí a Roskosmos už pracuje na zahájení mezinárodní spolupráce.
Jaderné pohony ve vesmíru mají za sebou již čtyřicetiletou historii, která začala v USA (například Pioneer-11, první sonda, která prolétla kolem Saturnu, nebo Voyager, který pořidil fotografii Sluneční soustavy „zvenku“ a je v provozu už 33 let). Všechny prozatímní lety však byly bezpilotní a jediným vybavením sond jsou vysílačky a fotoaparáty, na které stačí kapacita v řádu stovek wattů. Lidská posádka je, jak už to bývá, mnohem náročnější.
Související články: Šéf Federální kosmické agentury Ruska: „Jaderné pohony jsou nejperspektivnějším směrem vývoje“