jaderná energie - Rusové v Búšehru vykládají palivo, došlo k poruše zařízení - Ve světě (elektrarna busehr) 1
Strojovna JE Búšehr. Elektrárna měla již za několik měsíců začít vyrábět energii, vykládání paliva a následné zkoušky pozdrží energetické spuštění minimálně o několik týdnů.

Na jaderné elektrárně v Búšehru byly odinstalovány palivové články z aktivní zóny reaktoru. Uvádí to zpráva generálního ředitele MAAE Jukia Amana, kterou poslal členským zemím před dvěma dny. Írán informoval o akci agenturu dopředu.

Stálý představitel Íránu při MAAE Alí Astár Soltanijé sdělil íránským médiím, že si o vyložení paliva zažádala ruská strana (Búšehrskou JE zatím ještě Íránci nemají ve své správě) za účelem „provedení několika testů a kontrol“. Dodal, že pravděpodobně nejde o velkou poruchu a že „ (…) až budou všechny zkoušky hotovy, vrátíme palivo do aktivní zóny“.

Podle neoficiálních informací je příčinou vykládání paliva porucha na jednom z pomocných čerpadel, které je na elektrárně už od dob, kdy ji začínal stavět německý Siemens (70. léta), který ze země odešel po Islámské revoluci. Tato zařízení, která jsou už skutečně letitá, zřejmě pomalu začínají podléhat zubu času.

Kvůli výpadku čerpadla se do potrubí dostaly zatím neurčené železné předměty z okolí, jejichž celková hmotnost činí podle odhadů 8 až 12 kilogramů, podle předpokladů jde o železnou strusku. Po vyložení palivových kazet, které bude trvat okolo týdne, projdou kontrolou na možná poškození a poté budou zase nainstalovány.

Pro Írán se jedná o poměrně nepříjemné zdržení, neboť reaktor by jinak teoreticky mohl již brzy dosáhnout minimální kritické úrovně aktivity (stavu, kdy se jaderná reakce dokáže sama udržet v chodu). Teoreticky by bylo možné provést všechny testy i při kritickém stavu, to by ale způsobilo vyšší dávky ozáření personálu.

Žádnou hrozbu pro obyvatele ani pracovníky elektrárny vykládání paliva nepředstavuje.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..