
Gazprombank, jeden z největších ruských bankovních domů podle velikosti aktiv, získal licenci na těžbu uranových ložisek Tuluk-2 a Tuluk 4 v Nigeru. Jedná se o prvního ruského investora, který získal uranový projekt mimo Rusko a není v žádném vztahu k Rosatomu (stojí za zmínku, že není ani v žádném přímém vlastnickém vztahu k ropnému a plynovému koncernu Gazprom, jedná se o soukromou společnost, přestože spravuje aktiva Gazpromu).
Nigerské úřady předpokládají, že Gazprombank dá vládě 20% akcií každého z ložisek, a že do obou projektů investuje po pěti miliónech dolarů. Představitelé Gazprombanku celou věc nijak nekomentují a ani se zatím nijak nevyjádřili k tomu, co vlastně hodlá banka s Tuluk-2 a Tuluk-4 dělat.
Licence na těžbu z těchto ložisek vydává nigerská vláda už podruhé – v roce 2008 je získala mezinárodní společnost Earthstone Holding, která se specializuje na investicích v Asii a Africe. Ta však s těžbou nikdy nezačala, neboť mezitím v zemi došlo k převratu.
Ruský list „Kommersant“ ve svém komentáři k situaci na trhu s uranem upozornil, že dochází ke změně vnímání uranových ložisek, na které začíná být nahlíženo nejen jako na průmyslovou základnu, ale také jako na příležitost k investicím. Vede to mimo jiné k růstu cen uranu, například cena směsného oxidu se za půl roku zvedla o 75%.
Niger je jedním z hlavních dodavatelů uranu na světové trhy. Podle velikosti zásob zaujímá deváté místo na světě a podle těžby šesté. Až donedávna měla faktický monopol na nigerský uran francouzská Areva, některá ložiska se však podařilo získat Číňanům, a nyní i Rusům.