jaderná energie - Reaktor IV. generace Allegro a JE Blahutovice - zklamání pro všechny optimisty - Inovativní reaktory (jaderne stepeni) 1

Před několika dny jsme uveřejnili na Atominfo.cz zprávu, převzatou z deníku Moravské hospodářství, o souvislosti projektu Allegro, jaderného reaktoru na rychlých neutronech, s výstavbou jaderné elektrárny v Blahutovicích. Bylo v ní mimo jiné uvedeno, že by Allegro mohlo stát právě v této lokalitě a fungovat jako standardní JE. Požádali jsme o komentář Ing. Aleše Johna, MBA, generálního ředitele ÚJV Řež, a.s., a uvádíme zde jeho odpověď v plném znění s drobnými redakčními úpravami:

V prvé řadě jde o místo Blahutovice. Tato lokalita splňuje tzv podmiňující kriteria podle vyhlášky SUJB pro výstavbu jaderného zařízení, stejně jako lokality Tetov, Dukovany, Temelín, Kecerovce, Mochovce, Jaslovské Bohunice (poslední tři na Slovensku, pozn. red.). To znamená, že z pohledu jaderné bezpečnosti je na nich možné postavit jaderné zařízení. To samosebou musí ve svém projektu splňovat mnohem více a mnohem přísnějších podmínek. Jejich splnění vyplyne až z projektu konkrétního jaderného zařízení. Tedy když to shrneme – ano, v Blahutovicích by mohlo být postaveno jaderné zařízení. To se ale ví již od sedmdesátých let.

Zadruhé, Allegro není jaderná elektrárna. Allegro je projekt demonstračního modelu reaktoru čtvrté generace, tedy těch reaktorů, které by se mohly komerčně vyrábět po reaktorech, které se v současné době začínají stavět. Horizont komerčních dodávek je tedy cca léta 2040 a dál. Před komerční výrobou je nutné mít vše odzkoušeno, proto demonstrační model. Jaderná elektrárna se skládá z mnoha systémů a z nich ty hlavní jsou reaktor, také nazývaný jaderný ostrov, nebo primární část, která slouží k výrobě tepla. Sekundární část , která slouží k přeměně tepelné energie na elektrickou, většinou je tvořena turbogenerátorem a dále spoustou pomocných a podpůrných systémů.

V případě demonstrační jednotky Allegro mluvíme jen o jaderné části, která by měla odzkoušet vše co souvisí s fyzikou, jaderným palivem, termodynamikou, přestupy tepla, funkcím chladicích systému a tak dále. Odtud je k jaderné elektrárně ještě notný kus cesty. Uvědomme si, prosím, že jde o model reaktoru pracujících s rychlými neutrony, s teplotami kolem 800 a více stupňů, s héliem coby chladicím médiem. Jedná se o naprosto nevyzkoušenou technologii. Mnoho otázek materiálových , fyzikálních, bezpečnostních a konstrukčních, je zatím pouze nastíněno, natož vyřešeno. Takže Allegro sám o sobě v žádném případě jako elektrárna fungovat nebude.

Co se týče jeho prozatímní historie, skutečností je, že UJV Řež, VUJE Trnava (hlavní jaderný výzkumný ústav na Slovensku, pozn. red.) a KFKI Budapešt (hlavní jaderný výzkumný ústav v Maďarsku, pozn. red.) založily konsorcium, které si dalo za cíl demonstrační jednotku reaktoru typu Allegro postavit. Zatím je vše ve fázi přípravy a probíhají předběžné studie proveditelnosti, které mají určit, jaké otázky technické, konstrukční, fyzikální, projektové, ale i legislativní a ekonomické bude nutné řešit. Již vůbec se zatím nemluví o umístění. Na to je ještě příliš brzy.

Reaktor Allegro je jednou z několika větví ve výzkumu reaktorech na rychlých neutronech. Rozdíl oproti současným technologiím, využívajícím tzv. pomalých neutronů, spočívá v nižší koncentraci moderátoru. Neutrony, vzniklé v iniciačních štěpných reakcích, se zpomalí podstatně méně, a mají tak nižší účinný průřez, ale vyšší rychlost. Při jejich záchytu jádry atomů a následném štěpení tak vznikají jiné produkty, než při stejné reakci s pomalými neutrony. Zřejmou nevýhodou procesu je nižší účinnost záchytu kvůli menšímu účinnému průřezu, má ale i svá velká plus – možnost recyklace paliva a jeho lepší využití (vyhořelé palivo z rychlého reaktoru je méně radioaktivní, než z klasických reaktorů). Existuje několik hlavních směrů ve výzkumu této technologie, liší se především systémem chlazení – Allegro bude chlazen héliem, další projekty využívají tekutého sodíku nebo směsi roztavených kovů (olova a bismutu) či tzv superkritické vody. Komerční blok na rychlých neutronech zatím existuje pouze jeden, a to BN-600 na Bělojarské jaderné elektrárně v Rusku. Výzkumných reaktorů existuje několik, například v Japonsku, Francii, Číně.

Atominfo.cz

Související články: Česko chce jadernou elektrárnu v Blahutovicích už v roce 2025

Rozhovor s Alešem Johnem, ředitelem ÚJV Řež, a.s., mimo jiné o projektu Allegro

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..