
Někdejší rozpory mezi Českou republikou a Francií jsou minulostí. V současnosti je ve vztazích mezi oběma zeměmi znatelný „dynamický impuls“. Po setkání s francouzským premiérem Fillonem (před dvěma dny, pozn. red.) to řekl předseda vlády Petr Nečas. V Paříži spolu oba premiéři jednali o vzájemných vztazích, evropských otázkách, ale hlavně o energetice.
Návštěvy českého premiéra určitě využije k lobbingu jeden ze zájemců o dostavbu jaderné elektrárny Temelín, francouzská společnost Areva. Kromě ní o tuto energetickou „zakázku snů“ usiluje i americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium (Škoda JS a Atomstrojexport, pozn. red.).
Český a francouzský premiér se zájmu Francouzů o podíl na dostavbě Temelína dotkli, mluvili ale pochopitelně ve velmi diplomatické rovině.
„Premiér Nečas seznámil svého francouzského protějška s tím celkovým harmonogramem, to znamená dokončení dodání dokumentace v roce 2011 až po rozhodnutí v roce 2013. Ale otázka Temelína patřila do určitého kontextu otázek spojených s jadernou energií, a tady je třeba říct, že pozice České republiky a Francie jsou si velice blízké,“ uvádí pařížský spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd.
„Jak zdůraznil premiér Nečas, obě země vidí v jaderné energetice důležitý zdroj energetické bezpečnosti a samostatnosti i v rámci Evropské unie.“
V podnikatelské delegaci, která doprovází Petra Nečase, je i šéf ČEZu Martin Roman. Se zástupci dalších firem se zítra zúčastní schůzky přímo v Arevě.
„Martin Roman tady působí jako jakýsi ekonomický nebo obchodní doprovod, jak mi sdělily zdroje z ambasády, protože jeho účast mi připadala poměrně zajímavá z pohledu těch všech 3 zájemců, kteří se ucházejí o dostavbu Temelína,“ podotkl Šmíd.
Podepsán plán spolupráce do roku 2013
Premiéři obou zemí jednali i o plánech Francie a Německa na stabilizaci eurozony a také o ekonomické spolupráci; Francie je z hlediska obchodního obratu naším čtvrtým nejvýznamnějším partnerem. Petr Nečas a Francois Fillon v Paříži také podepsali akční plán spolupráce obou zemí do roku 2013.
„To je dokument, který konkretizuje strategické partnerství, podepsané v roce 2008 tehdejším premiérem Topolánkem a prezidentem Sarkozym. Zahrnuje řadu oblastí od zahraničí politiky, evropských otázek, vědu, výzkum až třeba po otázku spolupráce v jaderné energetice či výměnu studentů. Je to velmi konkrétní projekt, který vypršel a teď tedy byl znovu obnoven.“
O jaderné energetice bude náš premiér jednat zítra s ministrem průmyslu a energetiky a odpoledne se sejde s prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Zdroj: Český rozhlas