jaderná energie - Perestrojka francouzského jaderného průmyslu zahájena - Ve světě (areva edf) 1
Výraz „napjaté“ je pro vztahy EDF a Arevy nejspíš příliš jemný. Z obou stran padají obvinění v nekompetenci (EDF vyčítá Arevě Olkiluoto, Areva předhazuje EDF prohraný tendr ve Spojených arabských emirátech) a neschopnosti řešit aktuální problémy. Zatím však vede EDF.

Francouzská Rada pro jadernou politiku v pondělí uveřejnila seznam organizačních opatření, které hodlá aplikovat v domácích jaderných korporacích.

Mimo jiné doporučila skupině Areva předat své těžební oddělení do rukou dceřiné společnosti, a těsněji spolupracovat s EDF a GDF Suez při práci na projektu ATMEA-1. „Doporučení“ je v tomto případě nepříliš přesný výraz, neboť jak Areva, tak EDF ovládá z drtivé většiny stát, takže jde de facto o nařízení.

Rada, vedená francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, také prohlásila, že již v nejbližší době začnou jednání o „rozsáhlé a dlouhodobé spolupráci“ s Čínou. „Kromě dodávek produkce a služeb pro již existující a budoucí objekty by takové partnerství mohlo zahrnovat stavbu nových bloků s EPR a společnou výzkumnou práci na reaktoru o kapacitě 1000 Mwattů (el.)“, uvádí oficiální zpráva, kterou uveřejnila prezidentova kancelář.

Současný ministr energetiky Eric Besson povede výbor pro strategický rozvoj v oblasti jaderné energetiky, který se stane zastřešující organizací pro všechny hlavní francouzské hráče na jaderném poli. Jeho zástupcem bude prezident EDF Henri Proglio.

Vítězem v souboji dvou francouzských jaderných gigantů se tak stala energetická společnost EDF. Od nynějška povede všechny exportní projekty, zahrnující stavbu nových bloků na klíč a jejich provoz ve všech zemích, vyjma těch, které už mají zkušenosti s jadernou energetikou – v těchto případech bude o vedení rozhodnuto zvlášť.

Hlavním důvodem pro tato opatření je zřejmě poměrně neslavný průběh prací na jaderné elektrárně Olkiluoto s reaktorem EPR, kterou se Areva snaží stavět samostatně bez pomoci EPR. Dokončení stavby je v tuto chvíli odloženo na čtyři roky, celková cena může vyšplhat až na dvojnásobek původní. Jako jeden z důvodů těchto nepříliš příznivých pro Arevu výsledků mnozí jmenují právě odmítnutí spolupráce s EDF.

Sarkozy a Rada pro jadernou politiku také doporučili vyčlenit divizi Arevy, zabývající se těžbou uranu, jako zvláštní dceřinou společnost, která v budoucnu může být privatizována: „Je zřejmé, že těřební průmysl je jedním z pilířů Arevy, a právě z tohoto důvodů Rada pro jadernou politiku žádá o její vyčlenění jako zvláštního dceřiného podniku, díky čemuž bude možné lépe prozkoumat všechny strategické a finanční scénáře jeho rozvoje“.

Mezi další přání rady je například návrh pro EDF a Arevu, aby spolu uzavíraly dlouhodobé smlouvy na dodávky paliva a přepracování vyhořelého paliva z francouzských bloků. V současnosti jsou totiž všechny kontrakty mezi nimi relativně krátkodobé a kvůli sporům o jejich prodloužení docházelo dokonce k dočasným přerušením dodávek paliva.

Posledním apelem rady byla výzva k Arevě, EDF a GDF Suez, aby spojily své úsilí při práci na ATMEA-1, reaktoru s nižší kapacitou. Hlavní francouzský kůň na poli jaderných reaktorů, EPR, je pro mnoho potenciálních zákazníků příliš silný (týká se to především afrických zemí, které projevují zájem o systémy II. generace vzhledem k jejich nízké ceně).

Zdroj: Reuters, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..