jaderná energie - Nové elektrárny se stavět nebudou. Přednost má Temelín - Martin Kocourek - Nové bloky v ČR (kocourek) 1
Nejdřív Temelín, pak nejspíš Dukovany a pak možná něco jiného. Ministr průmyslu ČR Martin Kocourek.

S výstavbou jakékoli nové velké elektrárny v Česku se nedá počítat dřív, než budou dokončeny dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín. Jejich uvedení do provozu se přitom předpokládá až po roce 2020. Ministerstvo průmyslu a obchodu také nepředpokládá, že by se s výstavbou další jaderné elektrárny, již třetí v ČR po Dukovanech a Temelínu, začalo před rokem 2040. Při dnešních interpelacích ve sněmovně to řekl ministr Martin Kocourek (ODS).

„S výstavbou významného energetického zdroje, ať už jaderného, plynového či jiného, lze počítat vždy až po dostavbě jaderné elektrárny Temelín,“ prohlásil. „Ministerstvo průmyslu a obchodu neplánuje ani nepředpokládá, že by se v uvažovaných lokalitách započalo se stavbou jaderné elektrárny před rokem 2040,“ dodal.

Kocourek odpovídal na dotaz poslankyně Dany Váhalové (ČSSD), která se ho ptala na projekt jaderné elektrárny čtvrté generace s názvem Allegro. Jak uvedla, tato elektrárna by měla být podle informací tisku postavena do roku 2025 v Blahutovicích u Nového Jičína.

Kocourek ji ujistil, že obyvatelé Blahutovic se nemusí reaktoru Allegro a výstavby nové jaderné elektrárny ve svém sousedství v nejbližších 50 letech obávat. Jak řekl, v případě nedostatku elektřiny z tepelných elektráren je možné vybudovat případný pátý blok v současné elektrárně Dukovany, ale i ten by vznikl až po dostavbě Temelína. „Další dostavba nebo výstavba se ve střednědobém horizontu u jaderných elektráren nepředpokládá, i když platná státní energetická koncepce zatím použití dalších jaderných zdrojů nevylučuje,“ informoval Kocourek.

Řekl také, že v minulých desetiletích stát vytipoval 170 možných míst pro stavbu další velké elektrárny. Nakonec po náročném výběru zůstaly dvě lokality, a to právě Blahutovice a Tetov na Pardubicku. S Tetovem však nepočítá územní plán Pardubického kraje. Kromě těchto zcela nových míst je podle Kocourka vhodná i současná lokalita Počerady-Koštice.

Zdroj: ČTK, E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..