jaderná energie - Na Ignalinské JE v Litvě začalo vykládání vyhořelého jaderného paliva - Back-end (ignalina) 1
Ignalinská jaderná elektrárna. Její uzavření nastoluje otázku, kde vlastně bude Litva získávat elektrickou energii.

Vyndávání článků s vyhořelým jaderným palivem z reaktoru druhého energobloku a jeho uložení do skladovacích bazénů začalo na Ignalinské jaderné elektrárně v Litvě. Uvádí to zpráva tiskového odboru elektrárny.

Odstranění vyhořelého paliva je dalším zásadním krokem k ukončení provozu jaderné elektrárny. Druhý blok obsahuje okolo 500 termočlánků, které mají být podle plánů litevského jaderného úřadu přemístěny do skladovacích bazénů, odkud pocestují do právě budovaného, ještě stále přechodného, ale už dlouhodobého úložiště. Tedy až k jeho používání dají regulátoři povolení.

Podle dřívějších zpráv má být přeprava paliva z prvního bloku na úložiště dokončena v roce 2015, z druhého na začátku 2016. Delší lhůta pro várku z druhého bloku souvisí s nutností skladovat palivové kazety po dobu minimálně pěti let v bazénech.

Práce Ignalinské jaderné elektrárny, postavené podle sovětských technologií, byla přerušena 31. prosince roku 2009. Ukončení jejího provozu bylo jednou z podmínek vstupu země do Evropské unie. První blok IJE přestal pracovat na konci roku 2004. Úplná likvidace elektrárny je naplánována na rok 2030. Na tento účel vyčlenila Evropská unie okolo 1,3 miliardy eur a doufá, že získá dalších 1,2 miliardy. V tuto chvíli je již potvrzeno financování ze strany EU do roku 2013.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..