jaderná energie - Litva se nevzdává projektu nové jaderné elektrárny, ale zatím není připravena mluvit o konkrétních časových lhůtách - Nové bloky ve světě (ignalinskaya je) 1
Nad litevskou elektřinou se stahují mračna. Nyní již nepracující Ignalinská jaderná elektrárna.

Litevská vláda v současné době ještě není připravena jednat o konkrétním čase zahájení výstavby nové jaderné elektrárny, ale v žádném případě se tohoto projektu nevzdává. Ve čtvrtek to prohlásila prezidentka země Dalia Gribauskajte na společné tiskové konferenci se svým lotyšským protějškem Valdisem Zatlersem ve Vilniusu.

Až do konce roku 2009 si Litva dokázala zcela vystačit s elektřinou, vyrobenou na Ignalinské JE. Její provoz však byl zastaven 31. prosince roku 2009 podle jedné z podmínek vstupu země do Evropské unie. Pobaltské země plánovaly postavit společně s Polskem novou jadernou elektrárnu ve Visaginasu, avšak na tento projekt sama Litva nemá prostředky, proto vyhlásila tendr na strategické partnerství ve věci nové JE.

Litevská vláda chtěla vyhlásit výsledek soutěže a uveřejnit jméno nového investora do konce loňského roku. Minulý týden z ní však odešel poslední a zároveň jediný kandidát – jihokorejská společnost Korea Electric Power Corp. (KEPCO), čímž celá akce byla do značné míry znehodnocena.

„Litva si už nyní kupuje polovinu své elektrické energie za tržní ceny. Abychom měli možnost geopolitické a ekonomické alternativy ve svém vývoji , budeme se snažit o stavbu nové jaderné elektrárny. Zatím o všem pouze nezávazně jednáme, naše možnosti zatím nejsou zcela jasné, neboť zatíme nemáme investory. Cílem Litvy je konkurenceschopný trh s elektrickou energií a nezávislé dodávky z jiného (jaderného, pozn. red.) zdroje. To je geopolitický cíl naší země, základ nejen energetické, ale i politické nezávislosti“, řekla Gribauskaiteová. „Litva má infrastrukturu a základnu pro stavbu nové elektrárny. Naším hlavním záměrem je zůstat zemí se smíšenou energetickou ekonomikou, což znamená, že chceme i vlastní jaderný zdroj“.

Uvedla také, že projekt je důležitý nejen pro samotnou Litvu, neboť Ignalinská jaderná elektrárna měla významnou roli v energetice celého regionu.

Lotyšský prezident Zatlers, který ve Vilniusu zrovna pobýval na státní návštěvě, prohlásil, že Lotyšsko i nadále zůstává v této věci partnerem Litvy, takže se nevzdává účasti v projektu.

„V této věci zcela věříme Litvě, celá realizace projektu závisí na její volbě, schopnostech a možnostech“, vyjádřil názor lotyšské strany Zatlers.

Mezi dalšími kroky na cestě k vytvoření volného konkurenčního trhu s elektřinou jmenovala Gribauskaiteová zapojení litevské distribuční sítě do systému Nord Pool, které vláda plánuje.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..