jaderná energie - Jaderné elektrárny by nemusel stavět jen ČEZ - E15 - Nové bloky v ČR (komin) 1
Jak ukazuje příklad Turecka, země, která z jaderné elektrárny čerpá energii, ještě nemusí být nutně vlastníkem a provozovatelem. Takové uspořádání přináší řadu výhod i nevýhod jak pro stát, tak i pro místní průmysl.

Vláda by se měla zabývat riziky situace, kdy zájem o stavbu jaderné elektrárny v Česku projeví někdo jiný než domácí gigant ČEZ. Velké zahraniční energetické koncerny totiž hledají místo, kde lze ještě stavět. A Česká republika, i díky blízkosti německého trhu, vypadá velmi perspektivně. Vyplývá to z materiálu, který pro vládu připravil zmocněnec pro dostavbu temelínské elektrárny Václav Bartuška.

„Jaký vlastně je právní rámec, pokud by o stavbu jaderné elektrárny v ČR projevil zájem zahraniční subjekt? Tato otázka může dnes znít fantasticky, ale není už jen hypotetická,“ uvedl v materiálu Bartuška.

Dokument upozorňuje, že zatímco při dostavbě Temelína, kterou financuje ČEZ, má stát značné možnosti prosazovat svou vůli jako majoritní vlastník této firmy, v možných příštích případech by role vlády byla omezenější. „Může se ukázat, že jediným efektivním nástrojem státu bude jaderný dozor,“ zdůrazňuje Bartuška s připomenutím role Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Analýzu možností prosazení vůle státu v temelínském a dalších tendrech by podle Bartuškova návrhu měla vláda vypracovat do prosince. Česko se od jiných zemí liší tím, že jaderná energetika se zde těší podpoře veřejnosti a kromě zelených prakticky celé politické scény. Navíc jsou tu zkušenosti s dřívějšími stavbami. „V oblasti jádra má Česká republika unikátní podmínky,“ napsal Bartuška.

Materiál také upozorňuje, že elektřina bude potřeba. Evropa míří k obřímu deficitu a Německo bude v roce 2050 dovážet až 31 procent proudu.

Temelín a Dukovany tak nemusejí být jedinými místy pro stavbu dalších jaderných bloků, byť je to tam z hlediska schvalovacích procesů nejrychlejší. V minulosti se už mluvilo například o severomoravských Blahutovicích. Také se objevily spekulace, že ČEZ by mohl přibrat dalšího zahraničního partnera a investovat společně s ním do jaderných elektráren nejenom v Česku.

Tuzemské firmy, které se chtějí podílet na dodávkách pro jaderné elektrárny, mají podle zdrojů E15 k Bartuškovu materiálu výhrady.

Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Národní strojírenský klastr, Svaz průmyslu i Hospodářská komora požadují, aby tento písemný podklad pro vládní jednání silněji zdůrazňoval schopnost českého průmyslu sehrát rozhodující roli při dodávkách pro stavbu nových jaderných bloků za stovky miliard korun.

Vláda by podle podnikatelských svazů měla vzít více v potaz „lidský a průmyslový potenciál v České republice na samostatnou výstavbu jaderných bloků i vybudovanou infrastrukturu tuzemských podpůrných pracovišť“. Zatím často zaznívá názor, že vládu snaha českého průmyslu zapojit se do stavby jaderných elektráren příliš netrápí.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..