jaderná energie - Íránské jádro povede veterán irácko-íránské války - Ve světě (iran davani) 1
Tento muž nyní povede íránské jádro. Narozdíl od uhlazeného diplomata Sálehího, který strávil podstatnou část života v USA a získal tam vzdělání, Ferejdún Davání se v íránském jaderném výzkumu angažoval již od jeho samotných počátků.

Íránské vedení jmenovalo nového prezidenta nejvyššího jaderného úřadu země (AEOI, The Atomic Energy Organization of Iran). Podle zpráv médií se jim stal profesor Univerzity Imáma Husajna Ferejdún Abbásí Davání (angl. Fereydoun Abbasi Davani). Tato změna přišla v souvislosti s odchodem předchozího ředitele organizace, Alího Akbára Sálehího, který byl jmenován ministrem zahraničí Islámské republiky.

Davání se narodil 11. července 1958, je doktorem jaderných věd. Krátce po Islámské revoluci v roce 1979 vstoupil do řad Íránské revoluční armády a bojoval v íránsko-irácké válce. Poté začal studovat fyziku na univerzitě v Teheránu, kterou absolvoval v roce 1992 (kdy mu už bylo 34 let), místem, kde začal prvně bádat, se stala univerzita Mašháda. Aktivně se podílel na vědeckých pracích, probíhajících pod záštitou íránského ministerstva obrany. Vedení nejvyššího jaderného úřadu není jeho první státní funkcí, byl místopředsedou íránské fyzikální společnosti a vedl Íránskou jadernou asociaci. Je ženatý, má dvě děti.

Na Daváního byl 29. listopadu loňského roku spáchán neúspěšný atentát – na jeho autě vybuchla dálkově ovládaná nálož, vědec se z něj ale dokázal včas dostat ven. Stojí za zmínku, že podobné útoky byly spáchány nejméně na dva jeho kolegy, kteří je nepřežili (viz Související články). To vše posloužilo podnětem k vyhlášce, podle které bude íránské jaderné vědce chránit oddíl ochranky.

Podle dřívějších odhadů se měl prezidentem AEOI stát Maragéh Ghannádí (Maragheh Ghannadi), který je v současnosti viceprezidentem tohoto úřadu pro otázky jaderně-palivového cyklu. Jeho kandidatura však byla podle dobře obeznámeného zdroje, který tuto informaci sdělil ruskému portálu Atominfo.ru s podmínkou naprosté anonymity, odmítnuta, jelikož je „příliš měkký vůdce“.

Související články: Íránské jaderné vědce bude chránit zvláštní oddíl

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..