jaderná energie - Europarlament může omezit lhůtu na ukončení provozu jaderných reaktorů pro země, které za tímto účelem čerpají eurodotace - Ve světě (elektrarna kozloduy) 1
JE Kozloduj, kterou se Bulharsko zavázalo zlikvidovat při svém vstupu do EU. Ale jako vždy – něco za něco.

Bulharský list „Klasa“ přišel se zprávou, že evropský parlament může zavést časová omezení pro programy dotací z rozpočtu EU na ukončení provozu jaderných reaktorů pro země, které je za tímto účelem čerpají. Podle Klasy tento návrh aktivně diskutují rozpočtové a energetické výbory Evropské komise.

V současné době platí EU kompenzace třem zemím – Bulharsku za zastavení čtyř bloků JE Kozloduj, Litvě za ukončení provozu Ignalinské JE a Slovensku, které musí vypnout elektrárnu v Jaslovských Bohunicích.

Iniciátorem diskuze o účelnosti těchto dotací se stal rumunský europoslanec Marian-Jean Marinescu, zastupující Evropskou národní stranu. Podle jeho názoru cílové země utrácejí příliš mnoho „erárních“ prostředků na projekty, které s likvidací JE přímo nesouvisejí. Uvedl také, že fakticky ještě nebyl proces ukončování provozu zahájen, přestože část kompenzací již byla za tímto účelem použita.

Už se objevil i názor protistrany, bulharského europoslance Ivajla Kalfina, který oponoval, že je nesmysl utrácet peníze z kompenzací jen a pouze na to, co bezprostředně souvisí přímo s jadernými elektrárnami, neboť účelem těchto prostředků je také vyrovnat všechny vedlejší ztráty, způsobené předčasným ukončením provozu reaktorů.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..