Sobota, 26 září
Shadow

Europarlament může omezit lhůtu na ukončení provozu jaderných reaktorů pro země, které za tímto účelem čerpají eurodotace

JE Kozloduj, kterou se Bulharsko zavázalo zlikvidovat při svém vstupu do EU. Ale jako vždy – něco za něco.

Bulharský list „Klasa“ přišel se zprávou, že evropský parlament může zavést časová omezení pro programy dotací z rozpočtu EU na ukončení provozu jaderných reaktorů pro země, které je za tímto účelem čerpají. Podle Klasy tento návrh aktivně diskutují rozpočtové a energetické výbory Evropské komise.

V současné době platí EU kompenzace třem zemím – Bulharsku za zastavení čtyř bloků JE Kozloduj, Litvě za ukončení provozu Ignalinské JE a Slovensku, které musí vypnout elektrárnu v Jaslovských Bohunicích.

Iniciátorem diskuze o účelnosti těchto dotací se stal rumunský europoslanec Marian-Jean Marinescu, zastupující Evropskou národní stranu. Podle jeho názoru cílové země utrácejí příliš mnoho „erárních“ prostředků na projekty, které s likvidací JE přímo nesouvisejí. Uvedl také, že fakticky ještě nebyl proces ukončování provozu zahájen, přestože část kompenzací již byla za tímto účelem použita.

Už se objevil i názor protistrany, bulharského europoslance Ivajla Kalfina, který oponoval, že je nesmysl utrácet peníze z kompenzací jen a pouze na to, co bezprostředně souvisí přímo s jadernými elektrárnami, neboť účelem těchto prostředků je také vyrovnat všechny vedlejší ztráty, způsobené předčasným ukončením provozu reaktorů.

Zdroj: Atominfo.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..