jaderná energie - Egypt odložil zahájení tendru na stavbu první jaderné elektrárny v zemi - Nové bloky ve světě (egypt protesty) 1
Protesty v Egyptě stály místo nejen prezidenta Mubaraka. Zatím nikde nebylo řečeno, že by tendr na jadernou elektrárnu mohl být zrušen či projít nějakou radikální změnou, nicméně za Mubaraka vše nasvědčovalo tomu, že vláda preferuje jako dodavatele Rusko. Současný a budoucí kurz jsou zahaleny mlhou neznáma.

Prozatímní egyptské vedení odložilo na neurčito zahájení tendru na stavbu první jaderné elektrárny v zemi. S touto zprávou přišla ruská agentura RIA Novosti, která se odvolává na egyptský list Al-Ahrám.

Podle informací agentury současné armádní špičky, které zemi spravují, neříkají k tendru nic bližšího, než že „proběhne tehdy, až bude situace v zemi zcela stabilizovaná. (….) To je záruka, že se do soutěže bude moct zapojit co největší počet zájemců z různých zemí“. Egyptští lídři údajně doufají, že silná mezinárodní konkurence způsobí tlak na ceny technologií a budou tak mít lépe z čeho vybírat.

Nyní již bývalý prezident země Hosní Mubarak na konci roku 2007 vyhlásil zahájení domácího jaderného programu (přísně vzato, Egypt už jeden jaderný reaktor má, ale ten je jen výzkumný). Jako důvod uváděli politici i experti z oboru snahu diverzifikovat zdroje energie. Celkem naplánovaly vlády za Mubaraka osm jaderných reaktorů, první elektrárna měla začít pracovat za devět až deset let.

Ministerstvo energetiky a elektrických sítí hodlalo vyhlásit tendr na první JE na počátku letošního roku a stanovilo časové lhůty pro dodání dokumentace (šest měsíců). Dalších šest měsíců si vyhradilo na analýzu všech nabídek a výběr vítězného projektu, takže stavba měla být zahájena přibližně letos v prosinci. Všechny tyto plány jsou však nyní odloženy, pravděpodobně kvůli nedávným dramatickým událostem v Káhiře, které vedly k Mubarakově rezignaci.

První firmou, která veřejně projevila zájem o tuto zakázku, byl ruský Rosatom. V březnu 2008 Hosní Mubarak navštívil Rusko a nejvyšší představitelé obou zemí podepsali smlouvu o spolupráci v oblasti mírové jaderné energie. Tento dokument zajistil, že ruské firmy se budou moct zúčastnit jaderných tendrů (připomeňme, že v té době ještě konkrétní časové lhůty a podoba tendru nebyly známy). Egypt také vyslal na výcvik do Ruska řadu studentů jaderných oborů.

O lukrativní tendr mají podle prozatímních prohlášení kromě Rosatomu zájem jaderné korporace z USA, Číny, Francie a Jižní Koreje.

Související články: První egyptský jaderný tendr bude zahájen do konce ledna – ministr energetiky

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..