jaderná energie - Čínské jádro trpí nedostatkem kádrů a kolísavou kvalitou vyráběných zařízení - Ve světě (chinaflag) 1
Čína se stala symbolem „ekonomického zázraku“ a rychlého rozvoje. Otázkou je, zda se to vyplatí i v jaderné oblasti.

Vládní úřady a vědecká centra v Číně se nemohou shodnout v názoru na vývoj a tempa rozvoje jaderné energetiky v ČLR. Letos v lednu poradní vědecké oddělení při Státní radě ČLR uveřejnil balíček doporučení, ze kterých vyplynul jasný závěr, že „Čína by neměla stavět příliš mnoho jaderných bloků najednou takto rychlým tempem“. Země podle vědeckých analytiků musí omezit rychlost růstu jaderné energetiky a stanovit jako horní mez celkových jaderných kapacit 70 gigawattů do roku 2020. Pokud se tak nestane, riskuje Čína, že nebude mít dost jaderného paliva, zařízení pro jaderné elektrárny a kvalifikovaného personálu.

Svůj nesouhlas se závěry oddělení vyjádřil bývalý šéf národní energetické administrace ČLR Čang Kuopao (Zhang Guobao). Veřejně podpořil snahu čínských jaderných korporací o uvedení nových bloků do provozu a oznámil, že zanedlouho mohou být schváleny plány na zahájení stavby 10 nových jaderných elektráren v rámci 12. pětiletky (léta 2011-2015).

Už zmiňované vědecko-výzkumné oddělení při státní radě ČLR to však považuje za nebezpečné. Upozorňují také na to, že čínští regulátoři nejsou zatím připraveni adekvátně reagovat na masovou výstavbu nových energobloků. V NNSA (jaderném dozoru ČLR) pracuje méně než 1000 lidí, což zcela určitě není dost pro kontrolu celého čínského jaderného programu. Navíc platy regulátorů jsou mnohem nižší, než platy pracovníků jaderných elektráren, což vytváří ideální podhoubí pro korupci a odchod schopných a dobře připravených lidí ze státních služeb.

Ve zprávě analytiků možná poprvé za celou historii čínského jádra oficiálně zazněla prohlášení, v nichž experti přiznávají, že kvalita zařízení, dodávaného na rozestavěné jaderné elektrárny, „je nestabilní“. Jako hlavní důvod vidí, že jednotlivé továrny používají různé standardy.

Další skutečnost, z níž nebyli nadšeni, je masová výstavba bloků s reaktory druhé generace podle domácí technologie CPR, která v budoucnu může podle nich vést k velkým ztrátám. Experti navrhují uzavřít vývoj CPR a soustředit se na čínské variantě amerického AP-1000.

Prohlášení vysokých státních úředníků a odborníků ukazují na četné konflikty v čínských státních průmyslových strukturách, nicméně samy o sobě nejsou významné – důležité je rozhodnutí státní rady, které zatím nebylo zveřejněno. Jediný závěr, který lze v tuto chvíli udělat, je, že v Číně si „odpovědné osoby“ již začínají uvědomovat všechny potíže, který může přinést příliš prudký růst jaderného průmyslu.

Celkově Čína podle údajů databáze PRIS provozuje 13 jaderných bloků, dalších 27 je nyní ve výstavbě.

Související články: Čínský syndrom č. 2

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..