jaderná energie - ASEAN chystá společnou elektrickou síť - Ve světě (asean) 1
Mapa sdružení Asean, zemí Jihovýchodní Asie. Vedle Číny, Japonska a Jižní Koreje již i tyto země začínají budovat vlastní jaderné kapacity.

Zwentendorf mají nejenom v Rakousku. Asijský se jmenuje Bataan a nachází se na největším filipínském ostrově Luzonu. Americká společnost Westinghouse postavila v této lokalitě za 2,3 miliardy dolarů jadernou elektrárnu o výkonu 620 MW. V roce 1984 byla prakticky hotová, avšak administrativa prezidentky Corazon Aquinové zvolené do čela státu po vítězství lidové revoluce rozhodla, že se atomový blok neuvede do provozu.

Bataan však čeká podle všeho jiný osud než Zwentendorf, jedinou rakouskou (nikdy nespuštěnou) atomovou elektrárnu. Ukazuje se totiž, že rychlý růst filipínské populace a ekonomiky potřebuje, obdobně jako hospodářství dalších zemí v jihovýchodní Asii, nové energetické zdroje. Současná manilská vláda už obdržela nabídku korejské společnosti Kepco, která získala zakázku na nejméně čtyři jaderné bloky ve Spojených arabský emirátech, že filipínskou elektrárnu dobuduje.

Partneři ze Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) předpokládají, že během nejbližších deseti let postaví osm jaderných bloků o celkovém výkonu 8000 MW, čtyřikrát větším než dvou temelínských reaktorů. Se čtyřmi tisícmegawattovými reaktory počítá Indonésie, po dvou plánují v Thajsku a Vietnamu.

„O jaderné energetice uvažuje i současná malajsijská vláda. Kolem roku 2020 se totiž vyčerpají domácí ložiska zemního plynu, uhlí se dováží a případná výstavba vodních elektráren na řece Sarawak (Borneo) by nenávratně poničila tamní přírodu. Fotovoltaika není ekonomicky konkurenceschopná,“ dozvěděla se od místních energetiků Marie Dufková, kterou na žádost Malajské nukleární agentury vyslala do Malajsie vídeňská Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Země ASEAN počítají rovněž s vybudováním společné přenosové sítě. Propojí státy Zadní Indie (Thajsko, Myanmar, Vietnam, Laos, Kambodža) a Malajsii, Indonésii, Brunej i Filipíny. Součástí projektu je i 670 kilometrů dlouhý vysokonapěťový stejnosměrný podmořský kabel, jenž propojí pevninskou a ostrovní část Malajsie.

Zdroj: prekon.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..