jaderná energie - USA uvažují o výrobě hélia-3, „ropě budoucnosti“, z tritia - Ve světě (helium3) 1
Měsíční horniny obsahují podle průzkumů velké množství hélia-3. Padl i nápad těžit jej tam, který se stal natolik populárním a vděčným tématem, že to vyvolalo i posměšné reakce, například tuto: původní titulek pod obrázkem zní: „Hélum-3 na Měsíci – nejhloupější nápad na světě“. Autor zřejmě naráží na to, že zatím není zvládnut ani sám fúzní proces. Zdroj: depletedcranium.com

Američtí odborníci zvažují dovoz a vlastní zpracovávání tritia z Kanady. Uvádí to list Canadian Press s odkazem na tiskový odbor společnosti Ontario Power Generation, která tento izotop vodíku vyrábí.

Tritium je radioaktivní izotop vodíku s relativně krátkým poločasem rozpadu (13 let), která jej činí nebezpečným pro životní prostředí. Tento izotop vodíku využívají především vědci, například pro výzkum podzemních vod nebo syntézu biomarkerů. Nicméně má ještě jednu zajímavou vlastnost – při jeho rozpadu vzniká hélium-3, izotop hélia se dvěma protony a jedním neutronem. Na Zemi se v přírodě vyskytuje velmi vzácně (poměrně dost jej podle průzkumů obsahují měsíční horniny), roční „těžba“ řádově činí stovky gramů.

Uplatnění hélia-3 je zatím poměrně omezené, ale slibné – jednak z vědeckého hlediska (za objev a vysvětlení jeho supratekutosti byly uděleny dvě Nobelovy ceny), jednak je vhodným médiem pro navození velmi nízkých teplot, například v zařízeních pro nukleární magnetickou rezonanci, a pro registraci volných neutronů v čítačích radioaktivity. Další oblast, zatím spíše z říše sci-fi, kde by mohl najít své místo pod Sluncem, je jaderná fúze – fúzní reakce hélia-3 je energeticky výhodnější, než reakce deuteria. Neuvolňují se při ní gama záření, jímž způsobované poškození materiálu je jedním z hlavních problémů pro návrh dlouhodobě použitelného deuteriového reaktoru. Problém je, že potřebuje ke spuštění vyšší teplotu, nicméně zatím nikdo tento směr vývoje nezavrhuje.

Jediným výrobcem této látky je v současnosti ruský Techsnabexport, což je pochopitelné, nejedná se o příliš výhodný byznys – zatím. I ruská výroba je pozůstatkem z dob studené války, kdy tritium vznikalo při výrobě složek termojaderných zbraní. V kanadských jaderných reaktorech, založených na těžkovodních systémech, je jedním z vedlejších produktů, v tomto případě nežádoucí (kvůli radiačnímu poškození materiálu a kontaminaci životního prostředí). Právě proto se však myšlenka na jeho použití při výrobě hélia-3 vypadá smysluplně, neboť Rusové se svými lehkovodními technologiemi tuto možnost postrádají.

Zpráva společnosti OPG uvádí, že američtí a kanadští inženýři nyní zkoumají ekonomické aspekty výroby hélia-3 z tritia a možné problémy, své závěry by měli předložit v dubnu.

O autorovi

admin

jaderná energie - Rosatom chce získat Škodu JS - Ve světě (rosatom 1) 2
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..