Podle dohody se Spojenými státy, kterou podepsali prezidenti obou zemí v dubnu 2010, odvezli Ukrajinci většinu zásob vysoce obohaceného uranu do Ruska k přepracování. Oznámil to tiskový odbor ukrajinského ministerstva zahraničí poslední den loňského roku.

Práce však zatím není dokončena – Ukrajina se zavázala, že se svých zásob zbaví docela a že všechny výzkumné reaktory upraví na používání paliva s nižším stupněm obohacení (obdobně, jako si své reaktory v Česku upravily FJFI ČVUT a ÚJV Řež). Všechen jej předá do Ruska, které jako jedna z mála zemí disponuje kapacitami k přepracování vysoce obohaceného uranu..

jaderná energie - Ukrajina vyvezla do Ruska většinu svých zásob vysoce obohaceného uranu - Palivový cyklus (russia ukr usa) 1
Trojstranná dohoda mezi Ruskem, USA a Ukrajinou dalším krokem v procesu jaderného odzbrojování. Cyničtější pozorovatelé uvádějí, že situace je velmi výhodná jak pro USA (coby prodejce nízko obohaceného uranu), tak pro Rusko (taktéž) a že tento faktor je podstatně silnějším hybatelem, než pacifismus.

„Ukrajina zajistila odvoz paliva ze Sevastopolského národního institutu jaderné energetiky a průmyslu, Charkovského fyzikálně-technického institutu a Kyjevského institutu jaderných výzkumů významné části jaderných materiálů“, uvádí zpráva z ministerstva.

Země ovšem nezůstane zkrátka, podle ministerského reportu získala ekvivalentní množství nízko obohaceného paliva pro potřeby zmíněných institucí. Celkově bylo do Ruska přepraveno 50 kilogramů paliva, ukrajinské zásoby předtím činily 90 kilogramů uranu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..