jaderná energie - Svět staví nové a nové jaderné bloky - Nové bloky ve světě (fuqing nuclear) 1
Blok čínské jaderné elektrárny Fuqing, jedné z chystaných „novostaveb“.

Jaderná energetika prožívá celosvětovou renesanci. Důkazem toho je, že v roce 2010 nebyla ve světě odstavena žádná jaderná elektrárna a naopak byla zahájena výstavba 13 nových jaderných bloků s celkovým výkonem 15 218 MWe.

Výstavba jaderných bloků se postupně zvyšuje tak, že v roce 2015 má být, podle plánů energetických firem, každý měsíc někde na světě zahajován nový projekt výstavby jaderného bloku. Plánované rozšíření temelínské elektrárny o další dva bloky je tedy plně v souladu s celosvětovým trendem. Podle údajů světové organizace provozovatelů jaderných elektráren World Nuclear Association je k 3. lednu ve světě v provozu 442 reaktorů, které se podílejí 14 procenty na celkové světové produkci elektrické energie. Ve 14 zemích světa se staví 62 jaderných bloků a dalších 157 jich plánuje postavit 27 států.

V roce 2010 byly do provozu uvedené jaderné kapacity: ruský Rostov 2, indický Rajasthan 6 a čínské bloky Ling Ao 3 a Qinshan II-3. JE Shin Kori 1 (1000 MWe) v Jižní Koreji byla poprvé připojena k síti. Celkem se loni jednalo o připojení 2839 MWe nového jaderného výkonu.

Ze 13 nových projektů v loňském roce bylo osm v Číně (Fuqing 3, Ningde 3, Taishan 2, Changjiang 1, Haiyang 2, Fangchenggang 1, Yangjiang 3 a Changjiang 2), dva v Rusku (Leningrad II-2 and Rostov 4), dva v Indii (Kakrapar 3 a 4) a jeden v Brazílii (Angra 3). V Japonsku se znovu rozjela stavba JE Ohma (1383 MWe), která byla pozastavena z důvodu přeprojektování na vyšší odolnost proti zemětřesení.

Zdroj: Českobudějovický deník

Související články: Čínský syndrom číslo dvě

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..