jaderná energie - Stavba běloruské jaderné elektrárny má začít letos v září - Nové bloky ve světě (belaes) 1
Z plánů skutečností. Sága běloruské jaderné elektrárny se překlenula přes prologovou část a nyní pokračuje ve svižném tempu vyprávění.

Stavba první běloruské jaderné elektrárny bude zahájena v září. Prohlásil to šéf Rosatomu Sergej Kirijenko na setkání s běloruským premiérem Michailem Mjasnikovičem před třemi dny.

Kirijenko uvedl, že mezivládní dohoda, která musí předcházet technickým jednáním, může být podepsána koncem února či začátkem března na zasedání Rady ministrů Ruska a Běloruska v Minsku. Financovat stavbu bude částečně běloruská vláda, částečně ruské banky, dohodu o úvěrech podepíšou Rusko a Bělorusku o něco později.

Obě strany už začínají s konkrétními technickými kroky – první běloruský vicepremiér Vladimir Semaško, který se s Kirijenkem sešel, uvedl, že už příští úterý mohou strany schválit harmonogram přípravných prací a že už je v zásadě dohodnuto řešení financování.

Stavby by měla trvat šest let, šéf Rosatomu však uvedl, že se jeho společnost cítí být schopna zvládnout všechno za kratší dobu a že „(…) pokud nyní pořádně zapracujeme, mohli bychom to stihnout do konce roku 2016“.

Stavební plocha pro elektrárnu už byla také vybrána, jedná se o obec Ostrovec v severozápadním Bělorusku přímo u litevských hranic (což už také posloužilo důvodem k četným stížnostem z litevské strany).

Nyní je tedy jasné, že běloruská jaderná elektrárna skutečně bude. Jednání byla obtížná, obě strany si často nemohly přijít na jméno. Soudě podle výroků jejich oficiálních představitelů však dopadla dobře. Ostrovecká elektrárna v případě úspěšného dokončení položí základ celé jaderné infrastruktuře země a ovlivní i politický vývoj regionu, už jen tím, že snižuje smysluplnost stavby dalších jaderných elektráren v nejbližším okolí (například v Litvě).

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..