jaderná energie - Rusové uvedli do provozu unikátní zařízení na rektifikaci kyseliny fluorovodíkové - Ve světě (HF) 1
Jedna z nejtoxičtějších a nejnebezpečnějších anorganických substancí je zároveň alfou a omegou hliníkového průmyslu, její výroba je pro průmyslově rozvinuté země zásadní. Na obrázku plastové kontejnery s HF – polyethylen je jedna z mála hmot, která kontakt s kyselinou snese bez újmy.

Krátce před oslavami Nového roku zprovoznila ruská korporace TVEL zkušební provoz systému na přečištění 70procentní kyseliny fluorovodíkové do bezvodého stavu. Jedná se o zařízení, které zatím ve světě nemá obdoby – technologické řešení je čistě domácího původu. Zatím probíhá zkušební fáze a technologové odlaďují výrobní proces tak, aby produkt vyhovoval požadavkům čistoty.

Výrobní linka je součástí Elektrochemických závodů ve městě Zelenogorsk. Koncem roku 2009 se právě v této továrně objevila první v Rusku zařízení na zpracování ochuzeného hexafluoridu uranu na směsný oxid, který je podstatně pohodlnější pro delší uskladnění. Technologie nebyla původní, základem posloužily francouzské modely. Vedlejším produktem se stala právě koncentrovaná kyselina fluorovodíková. Projekt rektifikačního systému je už čistě ruský.

Jedná se o poměrně komplikovanou technickou záležitost (nelze například použít skleněných nádob, neboť je kyselina fluorovodíková leptá). Ve světě existuje řada technologií, jak vyrobit až 99,99% HF, nicméně jde vesměs o drahé a náročné metody. V čem přesně spočívá novota ruského systému, zatím oficiální zprávy neuvádějí.

Hlavními spotřebiteli této nepříliš příjemné substance jsou především hliníkárny, polovodičový průmysl (jako jedna z mála dokáže kyselina fluorovodíková rozpustit čistý křemík) a chemické výrobny.

Továrnu v Zelenogorsku (vlastním názvem W-EZ, a.s.) provozuje ruská státní jaderná korporace Rosatom a jedná se o velký komplex, který se profiluje v mnoha směrech – vyrábí nízko obohacený uran, stabilní a radioaktivní izotopy několika chemických prvků, technologická potrubí a celou řadu produktů elektroniky.

Zdroj: epc.ru, oficiální stránky W-EZ, a.s.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..