jaderná energie - Rusko začíná těžit uran v Mongolsku - Palivový cyklus (mongolia) 1
Staré cesty znovu nabývají na aktuálnosti. Ložisko Dornod, které už v 70. letech prozkoumali sovětští geologové, bude znova obnoveno. Otázkou je, zda z toho dokáže mongolská vláda vytěžit pro svůj lid.

Rusko ratifikovalo mezivládní dohodu s Mongolskem o zřízení společného těžebního podniku „Dornod uran“. Ve čtvrtek to oznámil tiskový odbor Kremlu.

Původní smlouvu podepsali 25. srpna roku 2009 generální ředitel Rosatomu Sergej Kirijenko a ředitel Mongolského úřadu pro jadernou energii Sodnomyna Enchbata. Zpráva uvádí, že „hlavní náplní činnosti společnosti budou podle této smlouvy průzkum a těžba uranových rud, jejich přeprava, zpracování a prodej produkce, výstavba a provoz nových těžebních a zpracovatelských závodů a jiných infrastrukturních objektů na mongolském území (…)“. Jsou zmíněny i potenciální investice do místní infrastruktury a zajištění radiační bezpečnosti.

Rusko se stalo první zemí, s níž Čingischánova vlast začala spolupracovat na těžbě uranu. Okolnosti ostatně mluví jednoznačně „pro“ – ložisko Dornod už je rozpracováno, aktivní těžba probíhala v letech 1988 až 1995, nyní je potřeba jej „jen“ obnovit.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..