jaderná energie - Ruská plovoucí jaderná elektrárna na čestném místě v seznamu největších technických objevů roku 2010 - Jádro na moři (plavuchaya aes) 1
Takhle to má vypadat – první na světě jaderná elektrárna bez pevné půdy pod fundamentem. Jedná se o průkopnický projekt, který může výrazně ovlivnit mnoho odvětví průmyslu a vědy (například těžbu v polárních oblastech, výzkum tamtéž). Rosatom je na své dílo jaksepatří pyšný a nyní se mu dostalo uznání i v Evropě.

První plovoucí jaderná elektrárna (PJE) byla zařazena do seznamu 30 nejdůležitějších technických novinek minulého roku, který sestavil a uveřejnil jeden z největších francouzských technických časopisů L’Usine Nouvelle.

Sousedy plovoucí jaderné elektrárny jsou v tomto seznamy například tabletový počítač iPad společnosti Apple, americká nadzvuková raketa X-51A Waverider, norská plovoucí větrná elektrárna a lithiové baterie, na kterých auto s elektrickým pohonem může projekt 600 kilometrů bez dobíjení.

Rusko buduje první PJE na Baltských závodech v Petrohradu. V červnu roku 2010 byl na vodu spuštěn první energoblok, který sestává z nosiče, nesamonosného plavidla s hladkou palubou, a dvou reaktorových systémů KLT-40C stejného typu, jaký používají ruské ledoborce. Instalovaná elektrická kapacita každého reaktoru činí 35 megawattů, tepelná kapacita 140 Gkcal. Potenciální doba provozu elektrárny je 38 let.

Plovoucí jaderné elektrárny jsou náročným projektem, ale v případech, kdy je potřeba dodávat energii do míst, kam není výhodné protahovat síťové kabely nebo dovážet palivo, je jejich provoz však mnohem výhodnější než klasické pozemské technologie. Pro Rusko je také důležité, že celý projekt vypracovali domácí inženýři a všechna zařízení dodávají podniky ruského průmyslu.

L’Usine Nouvelle je francouzský týdeník, zaměřený na problematiku průmyslu a nových technologií, vydávaný už od roku 1891. V oboru jde o velmi významné periodikum.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..