jaderná energie - První egyptský jaderný tendr bude zahájen do konce ledna – ministr energetiky - Nové bloky ve světě (pyramida) 1
Země pyramid se spolu s Jordánskem pustila do budování vlastního jaderného zázemí nejsvižněji, během roku a půl chce vybrat dodavatele, což sice znamená zpoždění oproti původním prohlášením prezidenta Mubaraka, i tak ale celý proces bude trvat mnohem méně, než v evropských zemích.

 

Tendr na výběr hlavního dodavatele pro první egyptskou jadernou elektrárnu bude zahájen do dvou týdnů. Uvádí to agentura Reuters s odkazem na egyptského ministra energetiky Hassana Junise.

„Tendr musí být zahájen do konce ledna, v tuto chvíli státní rada Egypta navrhuje jeho podmínky“, řekl ministr. Dodal také, že zájemci o zakázku budou mít šest měsíců na přípravu svých návrhů.

„Zájem projevilo mnoho společností z celého světa, včetně Francie, Spojených států, Číny, Ruska a Japonska. Vítěz tendru bude vyhlášen koncem července nebo začátkem srpna roku 2012“, nastínil Junis plány egyptské vlády.
Ty jsou poměrně optimistické. Odpovědné osoby požadují dokončení stavby a spuštění v letech 2019 až 2020. Do roku 2025 chce vláda postavit až 4 gigawattů jaderných kapacit. Hlavním konzultantem pro otázky jaderné energetiky je australská WorleyParsons.

První JE v zemi pyramid bude nejspíše stát u obce Ad-Dabaá na pobřeží Středozemního moře. Proti výběru této lokality se postavila řada vlivných zástupců turistického byznysu, ale těm se nepodařilo vládu a energetiky přesvědčit nepodařilo.

Související články: Stavba egyptské jaderné elektrárny má začít příští rok

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..