
Francie musí přestat oponovat vstupu Turecka do Evropské unie, pokud má zájem se podílet na mnohamiliardových projektech na výstavbu jaderných elektráren v zemi. Prohlásil to turecký ministr energetiky Taner Yıldız, jehož nyní citují všechna světová média.
Ministr dodal, že Turecko v současnosti vede jednání o stavbě druhé jaderné elektrárny u obce Sinop na pobřeží Černého moře s Japonskem a že dokud je nedokončí, nebude zkoumat žádné další nabídky.
Novinářům v Ankaře Yıldız řekl, že Francie, která soudě podle prohlášení její oficiálních představitelů má o turecké jaderné zakázky velký zájem, nemá žádnou šanci některou z nich dostat, dokud nezmění svůj negativní postoj ke vstupu Turecka do EU.
Stojí za připomenutí poslední zprávy z vývoje postoje Francie k připojení Turecka k EU. Prezident Sarkozy nedávno vyzval Turecko k tomu, aby nechalo svých pokusů o připojení se k Evropské unii a spokojilo se s rolí „privilegovaného partnera“. Státní návštěva Sarkozyho v Ankaře je naplánována na únor roku 2011.
Jaderné plány země na pomezí Evropy a Asie jsou nepochybně lákavé pro potenciální dodavatele. Turecko plánuje postavit minimálně tři elektrárny do roku 2023 (nikoliv vypsat tendry, ale skutečně je dokončit), z toho dodavatele má zatím jen jedna. První jadernou elektrárnu v Turecku budou stavět Rusové, o druhé se zatím pouze začalo nezávazně jednat.
Související články: První turecká jaderná elektrárna se stává realitou
Zdroj: Bloomberg.com