jaderná energie - Mítink u příležitosti 108. narozenin Igora Kurčatova na Kurské jaderné elektrárně - Hlavní (kurchatov sacharov) 112. ledna roku 2011 se ve městě Kurčatovu (podoba s jménem slavného vědce není náhodná) konal tradiční slavnostní mítink u příležitosti 108. výročí narozenin Igora Vasiljeviče Kurčatova.

Na hlavním náměstí města se sešli řídicí pracovníci a zaměstnanci Kurské jaderné elektrárny, která se nachází u blízké obce, úředníci magistrátu, veřejných a státních organizací, vysloužilí pracovníci elektrárny a mnoho školáků a studentů. Zazněla celá řada proslovů, například od ředitele Kurské JE Nikolaje Sorokina. „Takové osobnosti, jako byl Igor Vasiljevič Kurčatov, přicházejí v dějinách na řadu ve chvíli, kdy je jejich země v největších nesnázích. Stal se tím, kdo vytvořil jaderný štít Sovětského svazu, na čemž závisela sama existence naší země. Zrodila se jaderná energetika, začal rozvoj mírového atomu. Na Kurské jaderné elektrárně začínala celá řada lidí, kteří prošli Kurčatovovou školou a později rozvíjeli sovětský jaderný průmysl, například Tom Petrovič Nikolajev. Pro nás, pro všechny zaměstnance elektrárny, a všechny Kurčatovce je jeho výročí velkou slavností“. Následovali jej mnozí další včetně starosty města Jurije Kosyreva.

Slavnému vědci vděčí za existenci i samotné město Kurčatov. Jaderná elektrárna zaměstnává velkou část jeho obyvatel a stále přispívá na jeho správu, navíc zajišťuje podporu státního gigantu Rosenergoatom.

Jméno Igora Kurčatova má v Rusku příchuť legendy. Narodil se v roce 1902 v rodině zeměměřiče, jeho dětství a mládí bylo poznamenáno velkou chudobou, přesto dokázal s vyznamenáním absolvovat matematicko-fyzikální fakultu Tavrické univerzity v Simferopolu. Poté nastoupil do Fyzikálně-technického  institutu v tehdejším Leningradu, kde pracoval pod vedením jiného koryfeje sovětské fyziky, Abrama Ioffeho. Jako jeden z prvních sovětských vědců začal zkoumat fyziku atomového jádra a radioaktivitu. Byl jedním z vědců, kteří za války přesvědčili vedení země včetně samotného Josifa Vissarionoviče Stalina o důležitosti jaderných výzkumů a nutnosti pracovat na vlastní jaderné zbrani. V mnohém se podobal řediteli amerického „Project Manhattan“ Juliovi Robertu Oppenheimerovi – projevil se jako vynikající organizátor , pod jeho vedením byla vyvinuta sovětská jaderná puma a položeny základy jaderného průmyslu v mírové oblasti – v roce 1954 spouštěl jeho tým první jadernou elektrárnu v SSSR (Obninskou). Na rozdíl od Oppenheimera, který se po válce distancoval od vojenských jaderných projektů, čímž si způsobil četné problémy s americkou vládou (byla mu zakázána práce na tajných projektech), Kurčatov později řídil i práce na vodíkové bombě.

I na Igoru Kurčatovovi se léta práce s ionizujícím zářením a jaderné testy podepsaly – zemřel ve věku 58 let. Jeho dílo však žije dál – projevil se jako vynikající pedagog, který vychoval celou řadu prvotřídních vědců. Jak mírový, tak vojenský jaderný program SSSR byl a je nerozlučně spjat s jeho jménem.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..