jaderná energie - JE Temelín otevřela nové školicí středisko - V Česku (jete sal) 1
Předváděcí sál JE Temelín, určený pro exkurze. Nyní se k němu přidalo i Centrum praktické přípravy.

Jaderná elektrárna Temelín před deseti dny otevřela Centrum praktické přípravy. Jeho účel je analogický známému Pískovišti na Wikipedii – pracovníci dodavatelských firem si mohou vyzkoušet montáže zařízení „nanečisto“ a práci v ochranných oblecích.

Pracovat v jaderné elektrárně má svá specifická pravidla. Zaměstnanci nejrůznějších firem, které působí na Temelíně při odstávkách, si je mohou nyní nacvičit v novém Centru praktické přípravy, které vyšlo na necelých pět milionů korun.

Na devíti pracovištích si zaměstnanci znovu připomenou, jak se mají v jaderném zařízení správně chovat a které postupy dodržovat.

„Cílem je, aby opravy, které tu dělají, byly co nejkvalitnější a montáž co nejrychlejší,“ připomněl při otevření nového střediska manažer jaderné přípravy Zdeněk Křivánek.

Při odstávkách některého ze dvou temelínských bloků se v elektrárně pohybuje až 600 pracovníků z pěti desítek firem. Nejčastěji se podílejí na montážích nejrůznějších zařízení, jejich kontrole a údržbě.

„Zatím se nám nedaří dodržovat plánované délky odstávek. Této oblasti chceme věnovat velkou pozornost. Chceme si být jistí, že dodavatelé jsou na danou práci stoprocentně připraveni,“ podotkl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Příprava a samotné zřízení školicího centra trvalo tři roky, elektrárna do něj investovala 4,7 milionu korun. Ročně jím projde okolo dvou a půl tisíce lidí.

Jako první absolvují v novém středisku výcvik lidé z dodavatelských společností při každoročně se opakujícím školení. Elektrárna navíc připravuje i výukové programy pro své zaměstnance. Ty budou zaměřené například na minimalizaci lidských chyb. I zdánlivě banální chyba totiž může způsobit velké problémy. Stačí třeba omylem upustit nějaký předmět do právě opravovaného potrubí…

Také tím se jedno z pracovišť zabývá. „Lidé se tu učí, která z takzvaných otevření u opravovaných technologií jsou malá, a u kterých už se musejí dělat bezpečnostní opatření. K dispozici mají nářadí, kterým se dá předmět vyjmout. Navíc vidí, jak má být pracoviště ohrazené nebo kdo do něj může vstupovat,“ řekl František Krejčí, který zodpovídá za praktickou přípravu pracovníků.

Zdroj: Idnes.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..