jaderná energie - Íránské jaderné vědce bude chránit zvláštní oddíl - Ve světě (yaderny iran) 1
Dva íránští vědci byli zavražděni atentátníky a jeden zraněn. Vláda pro ně zřizuje zvláštní ochranku. Na snímku Mahmúd Ahmádínežád na exkurzi s íránskými vědci.

Bezpečí íránských vědců bude chránit zvláštní ochranný oddíl. Oznámil to viceprezident Íránu pro otázky vědy a technologií a šéf Fondu kulturně-vědecké elity Islámské republiky (National Elites Foundation) Nasrin Soltanchách. Důvodem k tomu se stala vražda Masúda al-Mohammádího, jednoho z nejlepších jaderných vědců v zemi, ke které došlo v lednu 2010. Tento týden íránská média rozšířila zprávu o „zatčení agentů Mossadu“ a další den jeden z útočníků, kteří se podíleli na atentátu na Mohammádího, v pořadu státní televize uvedl, že prošel přípravou na jedné z vojenských základen v Izraeli.

Hlavní prioritou státu ve světle těchto událostí je zajištění osobní bezpečnosti íránských vědců a ochrana jejich prací a výzkumů před možnými špionážními útoky, uvedl Soltanchách, jehož cituje íránská státní zpravodajská agentura.

Zpráva íránského ministerstva informací také uvádí, že pro přípravu vraždy využívala izraelská rozvědka území „celé řady evropských a mimoevropských zemí“, včetně sousedů Íránu.

Profesor Teheránské univerzity Mohammádí byl zabit ráno 12. ledna 2010 vedle svého domu na severu íránské metropole. Podle informací policie k tomu došlo tak, že u jeho auta vybuchla motorka, když do něj nasedal, a výbuch způsobila dálkově ovládaná bomba. Mohammádí se podle zpráv médií zabýval jaderným výzkumem a výukou v této oblasti, některé agentury jej nazývají „jedním z nejlepších jaderných vědců v zemi“.

Krátce po Mohammádího smrti prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Rámín Mehmánparást, že vyšetřování odhalilo účast Spojených států a „sionistického režimu“ (íránská média se vyhýbají názvu Izrael) a jejich agentů na přípravě atentátu. Dodal, že „takovéto teroristické akty a vraždy vědců“ nejen nenaruší průběh íránského jaderného programu, ale naopak přidají jeho tvůrcům na odhodlání dovést jej ke zdárným výsledkům.

Vražda Mohammádího nebyla posledním atentátem tohoto druhu, 29. listopadu 2010 došlo k útoku na další dva jaderné výzkumníky, Mádžída Šáhrijárího (Majid Shahriari) a Fereydona Daváního (Fereydoun Davani). Šáhrijárí byl při něm zabit a Davání zraněn.

Ještě týž den přišla odpověď z amerického ministerstva zahraničí, podle které jsou „všechna obvinění o tom, že by se Spojené státy měly podílet na atentátu, zcela absurdní“.

Konkrétní podoba ochranných opatření není zatím známa, kromě toho, že se o ně mají starat „zvláštní oddíly“ a jedním z prvních jejich úkolů bude detailně poučit vědce o možných nebezpečích.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..