jaderná energie - Gastarbaiteři z Bulharska a Rumunska jsou výrazně nespokojeni s pracovními podmínkami na stavbě Flamanville-3 - Nové bloky ve světě (flamanville 3) 1
Flamanville-3 ve výstavbě. Ani desetihodinové pracovní doby montážních a stavebních dělníků nedokázaly zabránit časovému skluzu.

Dělníci z Bulharska a Rumunska, zaměstnaní na stavbě prvního francouzského jaderného bloku s EPR Flamanville-3, musejí pracovat v podstatně horších podmínkách, než jsou ty, kterým se těší Francouzi. S touto zprávou přišel bulharský list Sega s odvoláním na francouzský deník France Soir .

Flamanville-3 v současnosti dává obživu 3200 lidem. Z nich více než 1000 tvoří Bulhaři a Rumuni, mnozí pocházejí také ze Španělska a Portugalska.  Začátkem letošního roku vyvěsili zahraniční dělníci po stavbě plakáty s nápisy, v nichž vyjadřují svou naprostou zoufalost a nespokojenost s vykořisťováním ze strany Francouzů.

Jacques Thorel, aktivista odborové organizace Confédération générale du tratil Jacques Thord, v článku uvedl, že podmínky práce Francouzů a zahraničních dělníků jsou podstatně rozdílné. Přitom získat exaktní údaje o pracovních dobách a reálných platech gastarbeiterů je prakticky nemožné.

Předáci odborů například uvádějí, že délka běžného pracovního dne většiny rumunských dělníků, které do Francie přivezla stavební firma Bouygues Construction, činí 10 až 15 hodin. Někde začíná práce v šest hodin ráno a končí o desáté večer. Nejde přitom o žádné nelegální přistěhovalce, nýbrž o oficiálně najaté pracovníky.

Faktem je, že pracovní podmínky a výplaty hlídají francouzské jaderné orgány, nikoliv odborové organizace. Jaderné regulátory příliš nepálí otázka výplat dělníkům, navíc zrovna na Flamanville často nejsou schopni mít všechny stránky věci pod kontrolou – například výplatní pásky Rumunů, které nejsou vedeny ve francouzštině, ale v rumunštině, takže zaměstnavatelé a zaměstnanci doslova nenacházejí společnou řeč, takže druzí jsou zcela závislí na rozmarech zprostředkovatelů. To vše jsou argumenty odborářů.

Blok Flamanville-3 je první ve Francii jaderný systém, založený na technologii EPR. Za jeho stavbu odpovídá energetická společnost EDF, nikoliv jaderný kolos Areva, který staví Olkiluoto-3 ve Finsku a uchází se o nové bloky JE Temelín v Čechách. Přes četná prohlášení o své svědomitosti a schopnosti plnit plán si EDF nevede o mnoho lépe – podle výsledků auditu z roku 2010 už dosáhlo zpoždění stavby Flamanville-3 za harmonogramem dvou let.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..