jaderná energie - Číňané údajně vyvinuli zcela novou technologii zpracování jaderného paliva - Palivový cyklus (spentfuel) 1
Bazén-sklad vyhořelého jaderného paliva. Zatím jej dokáže vlastními silami zpracovat pouze pět zemí (Rusko, Francie, Velká Británie, Indie a USA). I kdyby Číňané poněkud přeháněli s třemi tisíci let (nebo dokonce původností technologie), pokud dokážou postavit vlastní kapacity na přepracování, bude to obrovský průlom.

Čínští vědci prý objevili způsob, jak účinně zpracovávat vyhořelé jaderné palivo a získávat jeho části k použití v nových palivových tyčích. Číňané si od toho slibují, že jim to zajistí palivo pro atomové elektrárny až na tři tisíce let.

Vědecký průlom oznámila v pondělí čínská televize, kterou citovala agentura DPA. „S novou technologií získávání uranu a plutonia z vyhořelých palivových tyčí by dosud známé čínské zásoby přírodního uranu mohly vystačit až na 3 000 let,“ uvedla televize.

Dnes se odhaduje, že při použití dosavadních metod čínské zásoby uranu vystačí pouze na 50 až 70 let. Nová metoda je prý až 60krát účinnější než dosavadní. Pro Čínu je také podstatné, že ji vypracovali výhradně čínští technici.

Čína na výzkumu pracovala 24 let

„Technologie je stoprocentně originální,“ prohlásil v televizi Wang Ťiang, šéfinženýr čínského střediska jaderné spolupráce (CNNC). Objev je podle něj výsledkem 24 let výzkumu, který zažil i četné dílčí neúspěchy.

„Vyhořelé palivo je třeba nechat během zahřívací fáze projít celou řadou chemických procesů, aby byla získána znovu použitelná část materiálu,“ dodal Wang.

Nejlidnatější stát na světě není jen největším spotřebitelem energie, ale i uhlí a je také největším znečišťovatelem ovzduší. A nikde na světě není v současnosti budováno tolik jaderných elektráren jako v Číně. V provozu je zde 12 jaderných energobloků, 24 je ve výstavbě a další atomové elektrárny jsou plánovány.

Zdroj: IDNES.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..