jaderná energie - České Budějovice bude hřát teplá voda z Temelína - V Česku (budejovice) 1
V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Město s jednou z nejvyšších životních úrovní v ČR se nyní stane i pokusným polygonem pro projekt teplovodu z JE Temelín.

Temelín – Elektrárenská společnost ČEZ podnikla první konkrétní kroky pro výstavbu teplovodu mezi jadernou elektrárnou Temelín a Českými Budějovicemi. Na ministerstvo životního prostředí už dorazily první dokumenty. S využitím odpadního tepla z chlazení reaktorů počítali socialističtí projektanti už počátkem 80. let. Přitom až nyní, po třiceti letech, dostává plán teplovodu konkrétní obrysy.

Hlavní výhodou tepla z Temelína je energie získaná z jaderných reakcí. „Díky teplu z Temelína se ročně nebude muset spálit 110 tisíc tun hnědého uhlí,“ vysvětluje mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták. Další výhodu pak zdůraznil primátor Českých Budějovic Juraj Thoma: „Je to téma, které může Českým Budějovicím výrazně napomoct ve stabilizaci cen tepla pro konečné uživatele.“

Kritici by raději zateplili domy, než povolili temelínské kohoutky

Nevládním organizacím se přesto projekt příliš nelíbí. „Daleko efektivnější by bylo zateplit všechny obytné i neobytné domy v Českých Budějovicích,“ říká Monika Machová-Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

Důvody, proč ČEZ oprášil plány na dodávky tepla z Temelína do Českých Budějovic a také Dukovan do Brna, jsou podle nezávislých analytiků jasné: drahé ubývající uhlí a emisní povolenky. „Pokud by dál rostly ceny uhlí a nedošlo by ke změně prodeje emisních povolenek, tak by tento projekt byl rozhodně zajímavý,“ říká obchodník a finanční analytik Pavel Šťastný.

Dosud Temelín vytápí jen nedaleký Týn nad Vltavou, město přitom spojuje s elektrárnou nadzemní potrubí. Vedení do Českých Budějovic by mělo vypadat úplně jinak, jak popisuje vedoucí projektu ČEZ Teplárenská Josef Gába: „Bude umístěné pod zemí, takže po skončení této výstavby nebude v krajině vůbec patrné, kudy horkovod vede.“

V jižních Čechách má stavba podle dokumentů z procesu EIA začít v roce 2014. Po jejím dokončení by měl Temelín vytápět asi třetinu krajského města.

Zdroj: ČT24

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..