jaderná energie - Brazílie letos začne průmyslově obohacovat uran - Palivový cyklus (angra) 1
Jádro v pralesu – tak se dá charakterizovat brazilská jaderná elektrárna Světluška (Angra). V letošním roce chtějí brazilští inženýři začít provozovat její třetí blok výhradně na domácím palivu.

Brazílie v letošním roce rozšíří své kapacity na oddělování izotopů uranu na průmyslovou úroveň.

Státní společnost Industrias Nucleares do Brasil (INB) nyní vkládá okolo 700 miliónů dolarů do centrifug na továrně Resende. Uvedl to ředitel společnosti Samuel Fayad Filho, který zdůraznil, že technologie těchto odstředivek je původní a vypracovali ji projektanti brazilského námořnictva.

Podle jeho slov po rozšíření továrny, které společnost plánuje, budou moct kapacity závodů na obohacování uranu zcela pokrýt potřeby dokončovaného bloku jaderné elektrárny Angra (který má být spuštěn za pět let) a jiných jaderných elektráren. „Na Angra-3 chceme používat jen brazilské palivo“, uvedl patrioticky.

Brazílie není ve světě příliš proslavena jadernými technologiemi, přitom jde o zemi, která aktivně rozvíjí národní jaderný program a celý palivový cyklus. Hlavní a jedinou kapacitou na obohacování uranu v zemi je právě závod Resende. Jadernou elektrárnu má největší stát Latinské Ameriky jednu, a to právě zmíněnou JE Angra („Světluška“) se dvěma bloky. Angra-1 stavěl americký Westinghouse a je v provozu od r. 1985, Angra-2 německá Siemens, byla dokončena v roce 2001. Práce na třetím bloku byly zahájeny současně s prvním, ale kvůli poklesu zájmu o jadernou energetiku ve světě a dostatek jiných zdrojů vláda projekt pozastavila.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..