jaderná energie - Areva naváže spolupráci s českými vysokými školami v oblasti jádra - Nové bloky v ČR (lauvergeon) 1
Do Prahy přijela sama „jaderná madame“ Anne Lauvergeonová a přivezla dobré zprávy – Areva bude spolupracovat s českými vysokými školami.

Francouzská společnost Areva, která je vedle rusko-českého konsorcia Škoda JS, Atomstrojexportu a Gidropressu a americké společnosti Westinghouse jedním ze zájemců na dostavbu Temelína, podepsala v Praze memorandum o spolupráci s dvěma českými vysokými školami v oblasti jaderné energetiky. Jedná se o České vysoké učení technické a Západočeskou univerzitu. Svým podpisem tuto spolupráci potvrdila generální ředitelka Arevy Anne Lauergeonová. Informoval o tom server ČT 24.cz.

Lauvergeonová při této příležitosti ocenila komplexní přístup České republiky k jaderné energetice a vyzdvihla v tomto kontextu také kvalitu univerzit u nás

„Víte, jádro zažívá renesanci. Nejenom v Evropě, ale v celém světě. A Česká republika má speciální roli. Za prvé tady máme rozhodnutí ČEZu investovat do jaderné elektrárny, Česká republika se dlouhodobě jadernou energetikou zabývá, a má proto skvělé odborníky, “ podotkla Lauvergeonová. Lauergeonová studentům jaderné energetiky slíbila možnost stáží a exkurzí do provozů v zahraničí.

V této souvislosti šéfka Arevy také poukázala na rostoucí poptávku po odbornících v jaderné energetice jakožto velmi atraktivním oboru a zmínila že jen v Evropě bude zapotřebí kolem 26 tisíc nových zaměstnanců. Zároveň upozornila na to, že Areva začíná vyrábět nejmodernější jaderné reaktory a fakt, že společnost je oprávněna ke stavbě reaktorů nové generace například ve Finsku nebo Francii. Teď pracujeme na získání podobné licence pro Velkou Británii. Naše výrobky jsou bezpečné,“ říká Lauvergeonová.

Lauvergeonová také vysvětlila, že se nebojí toho, že by na českou přenosovou síť byly bloky EPR příliš silné. Podle ní se česká přenosová soustava dokáže připravit na nové zdroje elektřiny. V této spojitosti také doplnila, že masivní produkce je pro země v budoucnu velmi zásadní a podle jejích slov bude pro ČEZ dobré, že elektřinu bude moct v ještě větší míře vyvážet na zahraniční trhy. Ta se tak podle ní stane žádaným exportním zbožím, uvedl včera dále server ČT 24.cz.

Anne Lauvergeonová se také vyslovila pro budoucnost jádra, ale zejména v kombinaci s obnovitelnými zdroji. „Je to vize nukleární, mononukleární, obnovitelná, stále využívající fosilní paliva. Co nejrozmanitější energetický mix. Co během následujících padesáti let musíme udělat, je snižovat emise. My sice vyrábíme energii hlavně z jádra, ale produkujeme elektřinu i z obnovitelných zdrojů. Energetický mix musí být v rovnováze,“ předestřela svou vizi.

Zdroj: ČT24

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..