jaderná energie - Vyhraje-li Westinghouse Temelín, bude vyrábět v Česku a Japonsku - Nové bloky v ČR (ap 1000) 1
Vnější schéma systému AP-1000 výroby Westinghouse.

Reaktorové nádoby pro systémy AP-1000, které americký Westinghouse nabízí v tendru na dostavbu JE Temelín, budou v případě vítězství Američanů vyrobeny v Japonsku. Prohlásil to v rozhovoru pro časopis Parlament, vláda, samospráva prezident Westinghouse pro země Evropy, Blízkého Východu a Afriky Anders Jackson.

„Už jsme dokonce prostudovali možnosti přepravy nádoby z Japonska na Temelín. Ale toto rozhodnutí není konečné, hledáme dodavatele po celém světě. Hlavním kritériem je pro nás kvalita a cena“, řekl Jackson.

„Velké množství součástek, jako jsou výměník tepla, ventily a tak dále, budeme objednávat od českých výrobců. Pokud bude pro ČEZ velkou prioritou lokalizace výroby, můžeme zadat českým firmám až 70% všech zakázek“, upřesnil manažer amerického energetického obra.

Jackson také uvedl, že vážně pochybuje o tom, že by se v ČR našla taková stavební společnost, která by dokázala samostatně zvládnout všechny práce pro nové bloky. Definitivní řešení ohledně volby stavebního partnera zatím Westinghouse ve věci Temelínu nepřijal.

Anders Jackson také neopomněl vyzdvihnout, že americká korporace jako první ze všech účastníků uveřejnila svou cenovou nabídku, která činí 3000 eur za jeden kilowatt instalovaných kapacit. Tato částka zahrnuje dodání všech potřebných zařízení a první várku paliva. Zdůraznil, že zatím jde pouze o „orientační cenu“.

Volba japonských firem je pochopitelná – Westinghouse úzce spolupracuje v jaderné oblasti se společností Toshiba, s níž také vystupují společně v řadě tendrů.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..